DEPO

KÜLTÜR SANAT Eğreti medeniyetler

Fotoğraf kadrajına dâhil olan mekânlar kadar, fotoğrafların nasıl yan yana geldiği ve birbiriyle ilişkisi de serginin anlatısı açısından önem taşıyor. Orada yüzyıllarca yaşamış medeniyetlerin yıkıntılarının göründüğü, Urfa-Harran fotoğrafı ile İstanbul’daki Ataşehir ‘medeniyeti’ne ait, inşa edilmeyi bekleyen yapı malzemelerinin göründüğü fotoğrafın absürt yan yanalığı, benim için, yok edilen kültürel hafızanın eksikliğinde oluşan eğreti kültürü temsil ediyor.
GÜNCEL Emniyet’ten gözaltı açıklaması

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, sabah saatlerinde gerçekleşen gözaltılarla ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamada 13 kişinin gözaltında olduğu belirtilirken. gözaltı gerekçesi olarak ise Gezi eylemleri gösterildi.
KÜLTÜR SANAT Tigran Hamasyan’la tarihî Ermenistan’a yolculuk

Tigran Hamasyan ve Yerevan Devlet Oda Korosu’nun 2015’te Anadolu’ya, bir nevi Tarihî Ermenistan’a yaptıkları yolculuğu konu alan video enstalasyonu ‘Luys i Luso: Ermeni Müziğine Sinematografik Bir Yolculuk’ 23 Mart Perşembe günü Depo’da açıldı.
KÜLTÜR SANAT Tigran Hamasyan’la zamanda yolculuk

23 Mart’ta Depo’da açılan ‘Luys i Luso: Ermeni Müziği İçinde Sinematik bir Yolculuk’ sergisi, Tigran Hamasyan’ın Yerevan Oda Korosu’yla birlikte üç ülkede verdiği konserlerin kayıtlarından hazırlanan bir ses ve video yerleştirmesini izleyiciyle buluşturuyor.
KÜLTÜR SANAT Geçmişi bugüne bağlayan sergi: ‘1915’

Diana Markosian’ınSoykırım’dan kurtulmuş üç kişiyi Ermenistan’da, terk etmek zorunda kaldıkları memleketlerinden görüntülerle birlikte kaydettiği fotoğraf ve video çalışmalarından oluşan‘1915’ adlı sergisi, 23 Nisan’da Depo’da açıldı. Sergi 22 Mayıs’a kadar sürecek.
KÜLTÜR SANAT ‘İlgilendiğimiz tek konu soykırım değil’

Küratörlüğünü Silvina Der-Meguerditchian’ın yaptığı ‘Torunlar’ başlıklı karma sergi 3 Eylül’de DEPO’da açılıyor. İstanbul Bienali’nin paralel etkinliklerinden biri olan sergide Türkiye’den, Ermenistan’dan ve diasporadan toplam 13 sanatçının, resim, heykel, enstalasyon ve video işleri yer alacak. Söyleşimizde, serginin Ermeni Soykırımı’nın 100. yılına ithaf edilmediğinin altını çizen küratör Der-Meguerditchian, bu sergiyle topluma el uzattıklarını söylüyor: “Bütün sanatçılar çok uzak yerlerden geldik. Buradaki varlığımızla, topluma sanatımızla bir el uzatıyoruz. Soykırımı unutmadan, Türkiye’nin şu anki durumunu unutmadan uzatıyoruz bu eli. Şu anki durumun herkes için çok zor olduğunun da farkındayız. ‘Yaşadığınız tüm gerginliğe, korkuya rağmen gelin, siz de bize elinizi uzatın’ diyoruz.”