SOY KODU

GÜNCEL Kayıtlardaki vaftiz şartı Meclis’e taşındı

Azınlık okullarında öğrencilerin kayıt işlemleri sırasında öğrencilerden vaftiz belgesi istenmesi uygulaması Meclis gündemine taşındı. HDP İzmir milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Millî Eğitim Bakanı’na geçen yıl başlatılan uygulama hakkında soru önergesi verdi.
GÜNCEL 'Soy kodunun var olup olmadığını bilmiyoruz'

CHP İstanbul milletvekili Selina Doğan, soy koduna ilişkin İçişleri Bakanlığı'na sunduğu soru önergesine yanıt alamayınca Bilgi Edinme Kanunu uyarınca bu kez Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne başvurdu. Doğan'ın, ‘Madem soy kodu var, kaç kişi olduğumuzu söyleyin’ sorusuna Genel Müdürlük, 'Böyle bir uygulama olmadığı için talebin yerine getirilmesi mümkün değildir' cevabını verdi.
GÜNCEL Soy kodu için ‘resmi açıklama’ beklentisi

Soy kodu uygulaması İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın talimatıyla Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’nün sisteminden kaldırıldı ancak kaldırılma şekliyle ilgili soru işaretleri varlığını koruyor.
TÜRKİYE Soy kodu 'şifahen' kalktı

Gayrımüslim okullarında eğitim görmek isteyen öğrencilerin belirlenmesinde soy kodunun kullanılması uygulaması, geçen yıl yayınlanan bir genelgeyle sonlandırılmıştı. Nüfus İşleri Genel Müdürü Ahmet Sarıcan’nın HDP Milletvekili Garo Paylan’a verdiği bilgiye göre bu uygulama, Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü’nün sisteminden de kaldırıldı.
GÜNCEL Bütçe Komisyonu'nda gündem 'soy kodu'

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 'soy kodu' uygulamasını gündeme getirdi. Komisyon Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, Ermenilerin 2'yle numaralandırıldığı 'soy kodu'yla ilgili, “E, sizin 2’yse benim 1’dir tabii ki, hayret bir şey” dedi.
TOPLUM Mahkeme, okul kaydında vaftiz kâğıdı aramadı

Millî Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Haziran ayında yayımladığı, soy kodu uygulamasında kayıt yetkisini okul müdürlerine bırakan genelgesine karşın, daha önce açılmış davalarda verilen son kararlar uygulamayı yeni bir boyuta taşıdı.
TOPLUM Soy kodu’na genelge de çözüm olmadı

Azınlık okullarına kayıt olacak öğrencilerde ‘soy kodu’ kriterini esas alma uygulaması, Millî Eğitim Bakanlığı’nın genelgesiyle durdurulmuş ve karar, okul yönetimlerine bırakılmıştı. Ancak mağduriyetler hâlâ devam ediyor. Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Bezciyan Ermeni İlkokulu’nda okuyan iki öğrencinin soy durumunu gerekçe göstererek kayıtlarının silinmesini istedi. Aile, iki kardeşle ilgili kararı mahkemeye taşıyor.