DEPREM

TOPLUM

HDP Diyarbakır milletvekili Garo Paylan 6 ve 20 Şubat depremlerinde yıkılan ya da hasar gören Hıristiyan ve Musevi toplumların kültür varlıklarının onarılması ve özellikle Hatay’da çok kimlikli habitatın yeniden oluşturulması gündemiyle, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’ın yanıtlaması talebiyle TBMM’ye bir soru önergesi verdi. Paylan, “Hatay’ın Hristiyan ve Musevi cemaatlerini ayağa kaldırmak için planınız nedir?” diye sordu.
GÜNCEL Londra'daki Suriye Evi'nden depremi izlemek: Evden uzakta ev

Yüksel lisans eğitimi için Londra’da bulunan Beril Toper, 6 Şubat’ta Maraş’ta meydana gelen ve 12 şehri etkileyen depremlerin ardından yaşananları ‘uzaktan’ takip etti. Önceki yıllarda Türkiye üzerinden İngiltere’ye göç eden Suriyeli sığınmacıların, depremden sonra taziyeleri kabul etmek için Londra’da kurduğu Suriye Evi’ni ziyaret eden Toper, izlenimlerini Agos’a yazdı.
KÜLTÜR SANAT Almanya’da depremzedeler için yardım konserleri

Türkiye’den ve yurtdışından birçok sanatçı, depremzedeler için yardım konserleri verecek. Mart ve Nisan aylarında Almanya’nın Mannheim ve Berlin şehirlerindeki konserlerde Aynur, Kardeş Türküler, Arif Sağ, Yılmaz Çelik, Cengiz Özkan, Tolga Sağ, Muharrem Temiz ile Barış Atay & Mengene sahne alacak.
GÜNCEL Deprem bölgesinden tanıklıklar

İstanbul’da yaşayan gazeteci Naomi Cohen, Maraş merkezli iki depremin ardından arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere, ‘Mahalle Afet Gönüllüleri / Acil Müdahale Ekibi’yle Antep’in İslahiye ilçesine gitti. Cohen, bölgede yaşadıklarını ve gördüklerini Agos’a anlattı.
GÜNCEL Deprem ve hapishaneler: Tutsak yakınları anlatıyor

Türkiye’yi büyük yıkımla karşı karşıya bırakan depremler sonucunda her geçen saatte can kaybı artıyor. Enkaz altında kalan insanlar halen yardım bekliyor. Bu haftaki İnsan Hakları Gündemi sayfasını afet durumlarında hapishaneler ve tutsakların yaşam hakkına açıyoruz. Tutsak yakınları yaşadıkları belirsizlik, endişe ve bilgi eksikliğini, hapishanelerin mimari olarak tutsakların yaşam hakkını korumaya yönelik olmadığını ve yapılması gereken değişiklikleri anlatıyor.