DİYANET

GÜNCEL Agos'un Manşeti- Diyanet’e Mardin’de kilise piyangosu

Mardin’in büyükşehir olmasının ardından köyler resmi olarak mahalleye dönüştürüldü ve il idaresine bağlandı. Bu yasal değişikliğin ardından Mardin Valiliği tarafından tasfiye komisyonu kuruldu. Mardin Valiliği Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu, Süryanilere ait pek çok çok sayıda kilise, manastır, mezarlık gibi mülkleri kamu kurumlarına devretti. Mor Gabriel Manastırı Vakfı karara itiraz etti. Ancak tasfiye komisyonu itirazları reddetti. Hazine’ye aktarılan mülkler, Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildi.
GÜNCEL İştar Gözaydın: Diyanet’in tekel olmaması gerekir

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın önce Diyanet’in kapatılması, ardından İnanç Hizmetleri Başkanlığı kurulmasına yönelik açıklamalarıyla başlayan Diyanet tartışmasını, Prof. İştar Gözaydın’la konuştuk. İnanç özgürlüğü, din ve devlet ilişkileri ve insan hakları üzerine çalışan Gözaydın, 2009 yılında yayımlanan ‘Diyanet’ kitabının yazarı olmasının yanında, 2014’te Helsinki Yurttaşlar Derneği ve KONDA’nın birlikte hazırladığı “Sosyo-Ekonomik Politikalar Bağlamında Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB)” araştırmasının da yürütücülerinden olmuştu.
TOPLUM Ölümün ardından kilise-cami gerginliği

Cenazesi Kumkapı Meryem Ana Kilisesi’nden kaldırılarak Balıklı Ermeni Mezarlığı’na defnedilen Sasonlu Ferman Gez'in oğlu anlatıyor: Babamızın 2003 yaşında kimliğindeki din hanesini baskı görmemek için değiştirip Müslüman yaptığını düşünüyoruz. Kütükleri açıp baksalar, Hıristiyan olduğumuzu görecekler.