DERSİM

KÜLTÜR SANAT Dersim’in ezgileri, lezzetleri ve mitolojileri kayıt altında

‘Dersim-Qoçgiriye-Qerebel Kültür Projesi’ 8 Nisan’da Şişli Kent Kültür Merkezi’nde düzenlenecek sergi, panel ve konser gibi etkinliklerle tanıtılıyor. Dersim, Koçgiri ve Karabel bölgelerinin yerel tarihini, kültürünü araştırarak kayıt altına almayı, arşivlemeyi, korumayı ve aktarmayı amaçlayan projenin önemli bir ayağını yerel müzikler oluşturuyor.
KÜLTÜR SANAT Dersim coğrafyasının uçsuz bucaksız müzikleri

Müzikolog Dr. Martin Greve'le, katliamlar, göçler ve politik akımların etkileri altında değişen yapısı ve bugüne dek keşfedilememiş yönleriyle, Dersim’in müzik gelenekleri ve Dersim Ermenilerinin bu gelenekler içindeki yeri üzerine konuştuk.
GÜNCEL Dersim ve Ağrı da 'özel güvenlik bölgesi'

Kilis Valiliği’nin Suriye sınırındaki dört bölgeyi bir hafta boyunca geçerli olmak üzere ‘özel güvenlik bölgesi‘ ilan etmesinin ardından benzer bir karar da Dersim ve Ağrı için çıktı.
KÜLTÜR SANAT Kazım Öz Dersim Aleviliğinin izinde

Yönetmen Kazım Öz, yeni filminde Dersimli Alevi halk ozanı Zeynel Kahraman’ın hikayesini anlatıyor. Öz’le galası geçtiğimiz günlerde Atlas Sineması’nda gerçekleşen Çınara Sıpi (Beyaz Çınar) belgeselini anlatıyor.
KÜLTÜR SANAT Nakışlara işlenen Dersim tarihi

Beyrut’ta yaşayan sanatçı ve psikolog Anita Toutikian’ın ‘N’akışlar’ adlı sergisi, 23 Nisan günü, Depo’da açıldı. Sergi, Toutikian’ın, Soykırım’dan kurtulan, 1938 Dersim Katliamı’nı yaşayan anneannesi Hıripsime Sarkisyan’ın işlediği nakışları içeriyor. Toutikian, “Anneannem hiç konuşmadı, ancak iğne ve iplikle anlattı; acısını, korkularını, tanıklığını, öyküsünü nakışlara döktü” diyor.
GÜNCEL Dersim Tertelesi, Seka Sure toplu mezarında anıldı

Dersim Tertelesi'nin 78. yıldönümü dolayısıyla Dersim, Ankara, Antep ve Adana'da çeşitli anma etkinlikleri ve eylemler düzenlendi. Anmaların Dersim'deki merkeziyse geçtiğimiz Nisan ayında toplu mezarların bulunduğu Hozat ilçesine bağlı Seka Sure mevkiiydi.