ALEVİLER

TÜRKİYE IŞİD kiliseleri, Alevileri, cemevlerini fişlemiş

10 Ekim Ankara Katliamı’na ilişkin hazırlanan iddianameye göre patlamayı gerçekleştiren Yunus Durmaz, Türkiye genelindeki tüm kiliselerin bilgileri bilgisayara kaydetmiş, onlarca Alevi köyünü ve kültür derneğini fişlemiş.
Aleviler, sessizliğe çıra oluyor

Kürt illerinde devam eden çatışma ve sivil ölümlerine dikkati çekmek için 30 Aralık’ta açlık grevine başlayan Alevi Bektaşi Federasyonu üyeleri, açlık grevinin altıncı gününe girdi. ABF Başkanı Baki Düzgün, “Bugün yok edilme, imha edilmeyle karşı karşıya olan bir halkın saldırılara karşı direnme hakkı vardır. Kürtlere karşı bir tehcir politikasıyla karşı karşıyayız. Bizler eylemlerimizle sessizliğe çıra oluyoruz” diye konuştu.
GÜNCEL Cemevlerinin hukuki statüsü ‘ibadethane’ olmalı

Hükümetin, eylem takvimi programındaki vaatleri arasında yer alan Alevilerin hukuki statüsü konusunda nasıl bir program izleyeceği halen belirsiz. Alevi kurumlarının temsilcileri, kendilerinden görüş alınmadığını söylüyor.
GÜNCEL ABD Dışişleri Bakanlığı Dini Özgürlükler Raporu'nu açıkladı

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yıllık hazırladığı Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu yayımlandı. Rapor IŞİD saldırılarının bölgedeki dini azınlık ve etnik yapıları tehdit ettiği belirtildi. Raporda, Alevilere yönelik ayrımcılığa ve Yahudilere dönük nefret söylemine vurgu yapılıyor.
GÜNCEL ‘Çözüm sürecinin son 10 yılda olduğu şekilde devam etmesi imkânsız’

Türkiye’de Cumhuriyet tarihi boyunca süre gelen asilimasyoncu ve tektipleştirici etnisite rejimi, özellikle son seçimlerde ortaya çıkan seçim aritmetiğiyle yeni bir boyut kazandı. 2013’te Joseph Rothschild Ödülü alan ve Türkçesi İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan ‘Almanya, Rusya ve Türkiye'de Etnisite Rejimleri ve Milliyet’ kitabıyla bu alanın önde gelen uzmanlarından biri olduğunu kanıtlayan Koç Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Şener Aktürk’le Türkiye’nin etnisite rejimini ve seçimlerin bu rejime etkilerini konuştuk.
GÜNCEL Alevilerin zorunlu din dersi direnişi

Bugün Alevi dernek ile vakıfları, bazı eğitim sendikaları ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte ‘laik ve bilimsel eğitim’ için bir günlük boykota gidiyor. Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, Alevilerin yaşadığı sıkıntıları, Alevi çocuklarının okullarda karşılaştığı sorunları ve hükümetin yaklaşımını değerlendirdi.