MOR GABRİEL

GENEL Süryaniler tapularını aldı

Süryani Vakıflarının, el konulan ibadethane ve mezarlıklarının iadesi gerçekleşti. Mor Gabriel Vakfı, 50 yerin tapusunu aldı.
GÜNCEL ‘Hata olmuş, iade ediyoruz’

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Süryanilere ait ibadethane ve mezarlıkların Hazine’ye devredilmesiyle ilgili olarak, bir hata yapıldığını, mülklerin iade edileceğini söyledi.
GÜNCEL Doğan: Lozan Antlaşması ihlal ediliyor

CHP İstanbul milletvekili Selina Doğan, Mardin’de aralarında ibadethanelerin de bulunduğu Süryanilere ait mülklerin Diyanet’e devredilmesi üzerine Midyat ilçesine giderek Mor Gabriel Manastırı’nda Turabdin Metropoliti Mor Timotheos Samuel Aktaş ve cemaat yetkilileriyle görüştü.
GÜNCEL Agos'un Manşeti- Diyanet’e Mardin’de kilise piyangosu

Mardin’in büyükşehir olmasının ardından köyler resmi olarak mahalleye dönüştürüldü ve il idaresine bağlandı. Bu yasal değişikliğin ardından Mardin Valiliği tarafından tasfiye komisyonu kuruldu. Mardin Valiliği Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu, Süryanilere ait pek çok çok sayıda kilise, manastır, mezarlık gibi mülkleri kamu kurumlarına devretti. Mor Gabriel Manastırı Vakfı karara itiraz etti. Ancak tasfiye komisyonu itirazları reddetti. Hazine’ye aktarılan mülkler, Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildi.
GÜNCEL Demirtaş: Bu topraklar, tek dil, tek mezhep, tek inançla var olmadı

HDP Eşbaşkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Mardin'in Midyat ilçesinde bulunan Mor Gabriel Manastırı Turabdin Metropoliti Samuel Aktaş'ı ziyaret etti. Demirtaş, ziyaret sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, inançların birbirine üstünlük çabasının var olan çokkültürlülüğü azalttığına dikkat çekerek, 'bizim birliktelikten kastımız herkesin kendi inancıyla bir arada olmasıdır' dedi.