YAHUDİ

GÜNCEL Museviler Hanuka'yı kutladı

Türkiye’deki Museviler, Hanuka bayramının sekizinci ve son gününü dün akşam Neve Şalom Sinagogu'nda düzenlenen törenle kutladı.
GÜNCEL ‘Öteki Gündem’ ve ‘Gündem Ötesi’nde nefret halleri

Medyada nefret söylemi o kadar yaygınlaşmış durumdaki, her gün kanal kanal gezen yorumcular, ırkçılık yaptıklarının farkında bile olmayabiliyorlar. Tabii bu onları masum göstermek anlamına gelmiyor; bir kısmının buz gibi ne yaptığını bildiği aşikar. Bu yazıda ‘Öteki Gündem’ ve ‘Gündem Ötesi’ programlarını ele alacağım.
GÜNCEL 'Avlaremoz' hep beraber konuşmak için yayında

Hem Yahudi cemaatinden genç kuşağın sesini daha çok duyurmaya başladığı, hem de Türkiye genelinde antisemitizme karşı bir söylemin yavaş yavaş harekete geçtiği bir dönemde yayın hayatına başlayan ‘Avlaremoz’, farkındalık için yeni bir platform oluşturma amacı taşıyor. Site ekibinden Eli Haligua, Serdar Korucu ve Defne Sandalcı anlatıyor.
GÜNCEL Demirtaş, Ermeni, Rum, Süryani ve Yahudi toplumunun temsilcileriyle buluştu

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ermeni, Rum, Süryani ve Yahudi toplumunun temsilcileriyle bir araya geldi. Türkiye toplumlarının güvercin tedirginliği yaşadığını belirten Demirtaş, “Çatışma, kaos dönemleri en çok da toplumda 'az' olanlarda kaygıyı arttırır. Tarihsel bellek hafıza sürekli onu hatırlatır. Az olarak tanımlanan bizler ortaya çıkan kaosun ilk mağdurları haline geliyoruz” dedi.