AB

GÜNCEL Ermenistan-AB ilişkileri hareketleniyor

3 Ekim Pazartesi günü Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan ile bir araya gelmek için Yerevan’daydı. Görüşme sonrası, Hahn ve Nalbantyan’ın katılımı ile gerçekleştirilen basın toplantısı sırasında AB-Ermenistan ilişkileri ve vize regülasyonları hakkında merak edilen sorular cevaplandı.
GÜNCEL AB'den yeni fasılların açılması talebine olumsuz yanıt

Dün akşam düzenlenen Türkiye-AB Siyasi Diyalog Toplantısı'nda AB yetkilileri Türkiye’de demokrasi ve ifade özgürlüğü konusunda sorunların ‘endişe verici’ olacağını vurguladı; diyalogun süreceği belirtilirken 23. ve 24. açılması talebine olumsuz yanıt geldi.
GÜNCEL Hahn: Türkiye demokrasisi diye bir versiyon yok, sadece bir demokrasi var

Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn AB Dışişleri bakanları toplantısı sırasında Reuters haber ajansına Türkiye’yle ilgili konuştu. “Türkiye’nin AB rüyasının şimdilik bittiğini” belirten Hahn, "ticaret ve güvenlik ortaklığı"na ilişkin yeni bir modelin konuşulduğunu açıkladı.
GÜNCEL AB çıpası da koparsa...

Türkiye’de son dönemde demokrasi ve insan hakları alanında yaşanan gerileme Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini de bir yol ayrımına getirdi.
GÜNCEL AB’den Türkiye müzakerelerine devam kararı

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin sürmesi konusunda AB'nin birleşik bir tutum almasında mutabık kaldıklarını açıkladı, “Tek kırmızı çizgi idam olmalı” dedi.
GÜNCEL AB 2016 İlerleme Raporu'nda azınlık hakları uyarısı

AB Komisyonu Türkiye’ye yönelik sert eleştirilerin yer aldığı 2016 İlerleme Raporu’nu yayınladı. 9 Kasım Çarşamba günü açıklanan İlerleme Raporu, Türkiye'ye ilişkin bugüne kadar yayınlanan en olumsuz rapor olarak değerlendiriliyor.