Metsamor nükleer santrali 2026'ya kadar çalışacak

Ermenistan’daki Metsamor Nükleer Santralinin aktif faaliyet süresi, Rusya ile Ermenistan arasında imzalanan anlaşmayla 2026 yılına kadar uzatıldı.

Anlaşma, Rusya’nın devlet tarafından işletilen enerji şirketi Rosatom’un genel müdürü Sergey Kiriyenko ile Ermenistan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yervand Zakarian arasında imzalandı. Anlaşmayla nükleer santralin işletim süresi, 2026 yılının eylül ayına kadar devam edecek. 

Rus şirketi, nükleer santralin genel tamir ve ekipman değişim işlerinden sorumlu olacak ve aynı zamanda bakım dokümanları ile personel yetiştirme işlerini de yürütecek.

Santralin tamir ve bakım işlemlerinin giderleri için kredi Rusya tarafından verilecek.

Ermenistan’ın başkenti Yerevan’ın 32 kilometre batısında yer alan, Türkiye sınırına uzaklığı ise 16 kilometre olan santral, 1970 yılında inşa edilmişti. 1988 yılında bölgede meydana gelen ve 25 bin kişinin ölümüne neden olan depremden bir yıl sonra santal güvenlik gerekçesiyle kapatılmıştı. 1995’te tekrar açılan santral o zamandan beri kesintisiz çalışıyor.

Santral, Ermenistan’ın elektrik ihtiyacının yüzde 40’a yakınını karşılıyor.

Ermenistan Hükümeti, geçen Mayıs ayında yeni bir reaktör inşa etmeyi planladıklarını duyurmuştu. Yeni nükleer reaktörün en az 5 milyar dolar inşa giderine sahip olacağı değerlendiriliyor.

 

 

 

 

 Yazar Hakkında