24 Nisan'da İstanbul'da yapılacak Soykırım anmasına çağrı

Avrupa Irkçılık Karşıtları Taban Örgütleri Hareketi’nin (EGAM), İHD, DurDe Girişimi ve Ermeni Hayırseverler Genel Birliği (AGBU) 24 Nisan 2015’te gerçekleşecek Ermeni Soykırımı anması için İstanbul’a çağırdı. ‘1915-2015: Gelin Ermeni Soykırımı’nı Hep Birlikte Türkiye’de Analım!’ başlıklı çağrı metnine imza verenler arasında Daniel Cohn Bendit ve Bernard Kouchner gibi isimler bulunuyor.

#Remember24April1915 (24 Nisan 19152i hatırla) başlığıyla sosyal meydada yayılan imza kampanyasında, “Biz, bu anmaları başlatmış, örgütlemiş, desteklemiş ya da bu anmalara katılmış Avrupalılar, Ermeniler, Türkler ve Kürtler olarak, gerçeği önemseyen herkese, Ermenilere karşı gerçekleştirilen soykırımı birlikte barışçıl bir şekilde 24 Nisan’da, İstanbul’da anmak üzere çağrıda bulunuyoruz” deniyor. 

Sekiz dilde yayımlanan imza metninin devamı şöyle:

“Soykırım anması sadece Türklerin ve Ermenilerin değil, tüm insanlığın meselesidir. Günümüzde, soykırım inkârına karşı mücadelenin cephelerinden biri de Türkiye toplumunun vicdanıdır. Parçası olduğumuz bu kampanya evrensel bir karaktere sahiptir. Bu kampanya, dayanışma, adalet ve demokrasinin güçlendirilmesini amaçlayan, yüzü geleceğe dönük bir kampanyadır.”

“Bu kampanya, bir adalet arayışıdır. Soykırım ırkçılığın yol açabileceği siyasi fiiller arasında en şiddetli olanıdır ve soykırımın inkârı ise bu suçun bir parçasıdır. İnkâra karşı mücadele etmek ırkçılığa karşı savaşmak; dolayısıyla daha adil ve eşit bir toplum için mücadele etmek demektir.”

"Soykırımı Türkiye'de anmak özellikle gençler için önemli"

“Kaybedilenleri Türkiye’de anmak ifade özgürlüğüne katkıda bulunmak ve Türkiye devletinin demokratik olmayan doğasının temellerini sorgulamak anlamına gelmektedir.”

“Bu nedenle, Ermeni soykırımını Türkiye’de anmak hepimizin, ama özellikle de genç nesillerin, ortak demokratik değerler etrafında bir araya gelmesini, tarihi hakikatlerle yüzleşmesini ve böylece birlikte daha iyi bir gelecek inşa etmesini mümkün kılacaktır.

Bu değerleri ve bakış açısını paylaşan herkesi bize katılmaya ve Ermeni soykırımını 100. yıl dönümü olan 24 Nisan’da, İstanbul’da birlikte anmaya davet ediyoruz.”

2010 yılından beri İstanbul’da düzenenlenen 24 Nisan Soykırım anmasına çağrı için ‘project2015’ isimli bir inisiyatif kurulmuş, Türkiye’den 'DurDe' ve 'İHD’nin de desteğini alan Diaspora oluşumu 2015'te İstanbul’da yapılacak anmaya katılma çağrısı yapmıştı. 

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız. 

Kategoriler

Güncel Türkiye DiasporaYazar Hakkında