142 yıllık kiliseye yeni kimlik

Diyarbakır merkez Sur İlçesi’nde, 142 yıllık Ermeni Protestan Kilisesi, cemaatin 60 yıl önce Diyarbakır’dan ayrılmasıyla birlikte kaderine terk edildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen kilise binası Kadın Eğitim Merkezi olarak hizmete açılırken, genç kızlar ile kadınlar, Ermeni ve Süryanilerin önemli mesleklerinden olan gümüş telkari işlemesi, ipek dokumacılığını öğreniyor.

Kilisede ’Gümüşten Eller’ projesiyle kadın ve genç kızlar gümüş telkari kursunu görüp usta öğreticiler nezaretinde gümüşten takılar üretirken, ’Hünerli Eller Halı Dokuyor’ projesi ile halı dokunuyor. Kilise içerisinde, ’İpekten Dokunuşlar’ projesiyle de ipek şal, kravat, masa örtüsü, perde üretimi yapılıyor. Yılda 300 genç kız ve kadının eğitim görüp el emeği göz nuru ürünler ürettiği kilisede, artık çan sesi yerine kirkit sesleri duyuluyor.

İPEK DOKUMACILIĞI VE GÜMÜŞ TAKICILIĞI BİTMİŞTİ

Ermeni Protestan Kilisesi’nde hayata geçirilen iki projenin de yine Diyarbakır’da 1960’lı yıllara kadar yaşayan Ermeni ve Süryanilerin hayat verdiği meslekler olduğu belirtildi. Süryani ve Ermenilerin göç etmesiyle birlikte ipek dokumacılığı ve gümüş telkari üretiminin yok olduğu, bu nedenle proje kapsamında yeniden hayat verilen ipek dokumacılığı ve gümüş telkari kursunun önemli olduğu ifade edildi.

GÖÇ EDENLERİN MESLEĞİ

Sur Kaymakamlığı Proje Müdürü Bilgin Yiğit, daha önce suç mekanı haline gelen ve metruk vaziyetteki kilisenin Vakıflar tarafından restore edildiğini kaydederek, 'Biz kiliseyi kullanan cemaat mensuplarının mesleği olan ve onların göç etmesiyle yok olmaya yüz tutan ipek dokumacılığı ve gümüş telkari kurslarını orada açtık. Burada yılda 300 genç kız ve kadın eğitim görürüp hem meslek sahibi oluyor, hem de ailesine maddi olarak katkıda bulunuyor. Zaman zaman Diyarbakır’a turist olarak gelen Ermeni camaati üyeleri kilisede gördükleri manzara karşısında çok duygulanıyorlar ve böyle projeleri hayata geçirdiğimiz için çok mutlu olduklarını belirtiyorlar' dedi.

Sur Kaymakamlığı, kilisede oluşturulan atölyelerde üretilen gümüş takılar, ipek şal, kravat, masa örtüsü ve ipek perdelerin satışı için kadınlara destek olmaya çalışırken, kadınların kurucakları kooperatif sayisinde el emeği göz nuru ürünlerini daha rahat satışa sunacakları bildirildi.

(DHA)