System of a Down 100. yıl turnesine başlıyor

Grammy ödüllü müzik grubu, Ermeni Soykırımı’nın 100. yılı için planladığı büyük turneye başlıyor. 6 Nisan’da Los Angeles’ta başlayacak ‘Ruhları Uyandır’ (Wake Up The Souls) turnesi, 23 Nisan’da Yerevan’da son bulacak.

System Of a Down, dün turne hakkında bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına grup üyelerinin yanı sıra Kongre üyesi Adam Schiff,  Clark Üniversitesi Tarih Bölümü’nde çalışmalarına devam eden Prof. Taner Akçam ve Amerika Ermenileri Ulusal Komitesi Başkanı Aram Hamparian da katıldı. Katılımcılar, Türkiye ve ABD hükümetlerine Soykırımı tanıma çağrısında bulundu. 

Grubun solisti Serj Tankian, Soykırımın 100. yılı anısına çalacak olmalarının kendileri için bir onur olduğunu belirterek; “Soykırım, bugün de devam eden bir hastalık. Aileleri bu trajedide can veren Amerikalı Ermeni bir grup olarak bu davaya dikkat çekmek bizim için önemli” dedi.

Grubun bateristi Dolmayan, Soykırımda ailesini kaybettikten sonra Yunanistan’da bir yetimhanede büyüyen amcasının hikayesini anlattı, “Bu hikaye benimle yaşıyor ve suratımıza tükürülür gibi inkar her sene devam ediyor” dedi.

Toplantıda konuşan Taner Akçam ise ‘Soykırımı tanımak sadece ahlakla ilgili değil, Ortadoğu’nun güvenliğiyle de ilgili. Geçmiş, Ortadoğu’nun bugünü. Bu basit gerçeği görmek için daha ne olmalı?’ ifadelerini kullandı. 

System of a Dawn, 6 Nisan’da Los Angeles’ta başlayacağı turnenin ardından İngiltere, Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda ve Rusya duraklarından sonra Yerevan’daki Cumhuriyet Meydanı’nda bir konserle turneyi bitirecek.

Grup, Türkiye’nin turne durakları arasında neden olmadığı sorusunu ise şöyle cevapladı:

“Türkiye’de gittikçe büyüyen bir toplumsal hareket var; Soykırımın tanınması ise bizimle aynı tarafta mücadele eden pek çok dostumuz da var. Normalde Türkiye’de çalmak planımız dahilindeydi, fakat Türkiye hükümetinden izin almamız gerektiği söylendi. Bunu yapmak için de zamanımız kalmamıştı.”

Kategoriler

Kültür Sanat MüzikYazar Hakkında