Galatasaray Ödülü Daron Acemoğlu’na

Dünyanın en saygın iktisatçıları arasında gösterilen Daron Acemoğlu, ilk kez bu yıl verilen Galatasaray Ödülü’ne layık görüldü.

 

Dünyanın en saygın iktisatçıları arasında gösterilen Daron Acemoğlu, ilk kez bu yıl verilen Galatasaray Ödülü’ne layık görüldü. Galatasaraylılar Derneği tarafından hayata geçirilen ödül, her yıl, ulusal ve uluslararası çalışmalarıyla bilim, kültür, sanat ve teknoloji dallarında yeniliklere öncü olan, Türkiye’nin yetişmiş insan gücünü başarılarıyla kanıtlayan bir kişiye verilecek.

Galatasaraylılar Derneği’nden yapılan açıklamaya göre, Dr. Reha Bilge başkanlığında, Prof. Dr. Şakir Ersoy, Prof. Dr. Asaf Savaş Akad, Dr. Hasan Ersel, Prof. Dr. Emin Darendeliler, Prof. Dr. Vahdettin Engin, Prof. Dr. Günay Anlaş, ve Tevfik Bilge’den oluşan seçici kurul, 22 Kasım günü yaptığı toplantıda, adaylar arasında yapılan değerlendirmeler sonucunda Galatasaray Ödülü’nün, Prof. Dr. Daron Acemoğlu’na takdim edilmesine oybirliğiyle karar verdi. Galatasaraylılar Derneği Yönetim Kurulu da, 28 Kasım’daki toplantısında, seçim sonucunu oybirliğiyle kabul etti. Ödül önümüzdeki aylarda düzenlenecek törenle Acemoğlu’na verilecek.

33 yaşında profesör oldu

3 Eylül 1967’de İstanbul’da doğan Acemoğlu, 1986’da Galatasaray Lisesi’ni bitirdi. Lisans diplomasını İngiltere York Üniversitesi’nden, yüksek lisans ve doktora derecesini London School of Economics’ten aldı.

33 yaşında profesörlük unvanına sahip olan Acemoğlu, 1993’ten bu yana ABD’deki dünyaca ünlü Massachusetts Institute of Technology’de kürsü başkanlığını yürütüyor ve Yale, Michigan State, Pittsburgh, British Colombia, Illinois üniversitelerinde dersler veriyor.

2001’de Avrupa Ekonomik Kuruluşu tarafından yaptırılan bir araştırmada, dünyanın en önemli 1000 ekonomisti arasında 12. sırada yer alan Acemoğlu, 2007’de, başarılı politikacı, sanatçı ve bilim insanlarının kabul edildiği en üst düzey kurum olarak tanınan Amerikan Bilim ve Sanat Akademisi’ne seçilmişti.

Kategoriler

Toplum Fark Yaratanlar