Sevag'ın davası olay yerinde keşif yapılmak üzere ertelendi

Ermeni cemaatinin paskalya yortusunu kutladığı ve 1915'in yıldönümüne denk gelen 24 Nisan 2011 günü 'samimi arkadaşı' er Kıvanç Ağaoğlu'nun tüfeğinden çıkan kurşunla hayatı sonlanan Sevag Balıkçı'nın davasına 3. duruşmayla devam edildi. Duruşmada görgü tanığı askerlerin talimatla ifadelerinin alınması ve deliller toplandıktan sonra olay yerinde keşif yapılmak üzere 27 Mart 2011 tarihine ertelendi.

 

Batman'ın Kozluk İlçesi Gümüşgörü Jandarma Karakolu'nda vatani görevini tamamlamasına bir aydan kısa bir süre kala 24 Nisan 2011 günü 'samimi arkadaşı' er Kıvanç Ağaoğlu'nun tüfeğinden çıkan kurşunla yaşamını yitiren er Sevag Şahin Balıkçı davasına Diyarbakır 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde 3'üncü duruşmayla devam edildi. Duruşmada 'Bilinçlitaksirle adam öldürme' suçlamasıyla 3 yıldan 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanan sanık er Kıvanç Ağaoğlu hazır bulundu.

Duruşmaya Balıkçı'nın annesi Ani Balıkçı, babası Garabet Balıkçı ile avukatları İsmail Cem Halavurt katıldı. Duruşmada Balıkçı'nın dayısı Murat Şant Özder'in ifadesi alındı. Özder, olaydan sonra götürüldükleri karakolda karakol komutanının ve görgü tanıklarının kendilerine verdiği bilgileri mahkemede anlattı. Askeri mahkeme, yaşanan olay sırasında orada bulunan görgü tanığı askerlerin talimatla ifadelerinin alınması ve deliller toplandıktan sonra olay yerinde keşif yapılmasına karar vererek duruşmaya 27 Mart 2012 tarihine erteledi.

Mahkeme, Ağaoğlu'nu 'samimi arkadaş' ilan etmişti

Diyarbakır 2'inci Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde 29 Temmuz'da görülen ilk duruşmada, tutuklu sanık Ağaoğlu'nun sorgusu yapılarak, kaçma şüphesi olmaması ve cezanın alt ve üst sınırı göz önünde bulundurarak tahliyesine karar verilmişti. Mahkeme, ayrıca karakol komutanı hakkında 'görevi ihmal' ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulmasına karar vermişti.

Ağaoğlu'nun serbest bırakılmasının ardından gelen tepkiler üzerine mahkeme kararını bir açıklama ile savunmak zorunda kalmış ve yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti;

'Karakola 40- 50 metre mesafede aşırı yağıştan zarar gören mevzi ve fens tellerinin onarımını yapmak üzere karakoldan 7 kişilik bir çalışma grubu oluşturulmuş, iki personel de çalışma grubunun emniyet unsuru olarak görevlendirilmiştir. Aynı gün saat 11.15 sıralarında, çalışan grubun emniyetini sağlayan ve vefat eden erimizin çok samimi arkadaşı olup emniyetle görevlendirilen bir er, kendisine zimmetli bulunan piyade tüfeği ile oynadığı sırada, çalışma grubunda bulunan ve o esnada birkaç metre ötede çalışmakta olan Jandarma Er Sevag Şahin Balıkçı'yı karın boşluğundan kazaen yaralamıştır. Yaralanan Jandarma Er derhal Kozluk Devlet Hastanesi'ne kaldırılmış, ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak vefat etmiştir. Olaya ilişkin olarak, Diyarbakır 2'inci Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Savcılığı'na gecikmeksizin bilgi verilmiş, Askeri Savcılığın yetkilendirmesi ile de Kozluk Cumhuriyet Savcılığı tarafından olay yeri incelemesi ve adli tahkikat yapılmıştır. Yapılan soruşturma sonucunda, Kozluk Sulh Ceza Mahkemesi tarafından, olayda kasıt görülmemesi üzerine ölüme sebebiyet veren er tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır.'