Seçim sürecinde ‘istifa oyunları’

Ermenistan iki haftadır her sabah yeni istifa ve görev değişikliği haberleriyle uyanıyor. Bu istifaların nedeni önceleri anlaşılmasa da sis perdesi yavaş yavaş aralanmaya başladı.

LİLİT GASPARYAN
lilitgasparyan@agos.com.tr

Anlaşılıyor ki istifa ve görev değişikliklerinin ardından ülkede köklü bir yenilik beklenmiyor.  Önümüzdeki yıl Ermenistan’da önce parlamento sonra da cumhurbaşkanlığı seçimleri gerçekleştirilecek. Seçim öncesi siyasi kazan kaynarken, bütün taraflar kendi kalelerini güçlendirmek için komutanlarını belirliyor. Yapılan görev değişiklikleri ile ilgili yetkililerden mantıklı açıklamalar yapılmasa da bunun nedenlerini çözmek siyasi yorumculara düştü.

Aslında birkaç ay önce kimlerin cumhurbaşkanlığı yarışına gireceği tartışılırken, istifalar da gündeme gelmişti. Bu arada Robert Koçaryan’ın da cumhurbaşkanlığına aday olabileceği tartışmaları başladı.  Kendisi de bu bilgiyi yalanlamadı.  Siyasi yorumculara göre eğer bu kulis bilgileri doğru çıkarsa ve Koçaryan aday olursa bir nevi kendi projesi sayılan Müreffeh Ermenistan Partisi kendisini destekleyecek.

İlk istifa

Ancak Koçaryan’ın adaylığı netleşinceye kadar Ermenistan istifa haberleriyle çalkalanmaya başladı. İlk istifa Yerevan Büyükşehir Belediye Başkanı Karen Karapetyan’dan geldi. Resmi açıklamaya göre Karapetyan daha yüksek maaşı olan başka bir görev için Moskova’ya doğru yol alıyor.  Ancak bu açıklama birçok Ermenistan vatandaşını tatmin etmedi. Çünkü Karapetyan’ın para için istifa etmesi inandırıcı olmadı. Özellikle muhalefet açıklamalara ikna olmuyor ve istifanın altında hükümet ile olan bazı tartışmaların olabileceği öne sürülüyor.  İşte bu tartışmalar sürerken birden Karapetyan’ın Koçaryan ile olan samimiyeti anımsandı. Koçaryan’ın cumhurbaşkanlığı döneminde Karapetyan, Ermenistan’ın doğalgaz şirketinin müdürüydü. Dolayısıyla Karapetyan para için görevinden istifa etti” açıklaması inandırıcı olmadı.  

Henüz Karapetyan’ın istifası ile ilgili tartışmalar sona ermeden, Müreffeh Ermenistan Partisi lideri Gagik Çarukyan, devlet televizyonuna yaptığı açıklamayla koalisyona bağlılığını tekrar dile getirdi.  Ama bu açıklama Serj Sarkisyan’a destek verilip verilmeyeceğine netlik kazandırmadı. Bu konuşma bile Sarkisyan’ın hızlı ve sürpriz kararlar almasına engel olamadı ve ilk olarak en stratejik mevkilerden biri olan Emniyet Müdürlüğü’nde görev değişikliği oldu. Sarkisyan, daha önce övgüyle söz ettiği Polis Şefi Alik Sarkisyan’ın yerine, Savunma Bakan Yardımcısı Vladimir Gasparyan’ı getirdi. 

Gasparyan, sertlik yanlısı tutumuyla tanınan bir bürokrat. Serj Sarkisyan aldığı kararı şu sözlerle yorumladı: “Bugün Emniyet sistemimiz Vladimir Gasparyan gibi birine ihtiyaç duyuyor.” Bu açıklama ülke kamuoyunda “Cumhurbaşkanı seçimlere hazırlanıyor” şeklinde yorumlandı.

Meclis başkanı da gitti

1 Kasım akşamı Cumhuriyetçi Parti’den yapılan resmi açıklamada, Cumhurbaşkanı ve Parti Lideri Serj Sarkisyan’ın önümüzdeki seçim döneminde partinin seçim bürosunun şu andaki Meclis Başkanı olan Hovik Abrahamyan’ın yönetmesini istediği belirtildi. Abrahamyan da bu teklifi kabul etti ve seçime konsantre olabilmek için Meclis Başkanlığı’ndan istifa etme teklifinde bulundu. Meclis’ten edinilen bilgilere göre Abrahamyan’ın istifası 14 Kasım’da resmen açıklanacak.  Her ne kadar Abrahamyan sakin görünmeye çalışsa da, siyasi yorumcular “Sarkisyan, Abrahamyan’ı Koçaryan ya da Müreffeh Ermenistan Partisi için çalışmaması için görevden aldı” yorumunu yapıyor. 

Bundan birkaç gün sonra da Ermenistan Cumhurbaşkanlığı idari kadrosu başkanvekili Mikayel Minasyan istifa etti. Minasyan, Hovik Abrahamyan’a seçimlerde yardımcı olmak için bu kararı aldığını belirtti. Böylece Sarkisyan’ın planı belli oldu. Hovik Abrahamyan Seçim Merkezi’nin başkanı olacak ama ortaya çıkabilecek tatsız gelişmeleri önlemek için aynı zamanda Serj Sarkisyan’nın damadı da olan Minasyan,  Abrahamyan’ı denetleyecek.

Bu kadro değişiklikleri ve istifalar muhalefetin de yakın takibindeydi. Ermeni Ulusal Kongresi bu değişiklikleri sert olmayan sözlerle eleştirmekle yetinirken, diğer partiler daha sert açıklamalar yaptı. Ermeni Ulusal Kongresi, gelişmeleri ‘hükümetin yıkılışı’ olarak değerlendirdi.  Miras Partisi’nden Karine Hakobyan ise Cumhuriyetçi Parti’nin kampanyasına bu kadar erken başlamasını bir siyasi suç olarak değerlendirdi.  Taşnaktsutyun Partisi’nin Ermenistan Yüksek Kurulu Temsilcisi Armen Rustamyan ise yaşananları “siyasi belirsizlik” olarak tanımladı. Rustamyan’a göre tek çözüm muhalefetin bir araya gelip hükümeti kökten değiştirmesi. Rustamyan’ın istediği olur mu bilinmez ama Ermenistan’da seçim süreci her gün yeni sürprizlere gebe görünüyor.

Kategoriler

Güncel Ermenistan