Seçmeli Ders 'Zorunluluğu'

Ankara'da okullara dağıtılan formlarda velilerden 'Kur'an- ı Kerim', 'Hazreti Peygamberimizin hayatı' ve 'Kur'an-ı Kerim ve Hazreti Peygamberimizin hayatı' dersleri arasında tercih yapmaları isteniyor. Şıklarda 'Kararsızım' seçeneği var ama 'İstemiyorum' seçeneği yok. Formlarda veli ve öğrencilerin isimlerine de yer verilmesi ise velilerde 'fişleniyoruz' endişesine yol açıyor.

Ankara'da okullara dağıtılan formlarda velilerden 'Kur'an- ı Kerim', 'Hazreti Peygamberimizin hayatı' ve 'Kur'an-ı Kerim ve Hazreti Peygamberimizin hayatı' dersleri arasında tercih yapmaları isteniyor.

Şıklarda 'Kararsızım' seçeneği var ama 'İstemiyorum' seçeneği yok. Formlarda veli ve öğrencilerin isimlerine de yer verilmesinin ise velilerde 'fişleniyoruz' endişesi uyandırdığı iddia edildi.

SEÇMELİ DERS ZORUNLU HALE GELDİ

Seçmeli Kur'an ve Peygamber'in yaşamı dersleriyle ilgili uygulama henüz başlamadan, dersler  'zorunlu' hale geldi.

Ankara'nın Pursaklar ilçesinde okullara dağıtılan formlarda veli ve öğrencilerden 'Kur'an-ı Kerim', 'Hazreti Peygamberimizin hayatı', 'Kur'an-ı Kerim ve Hazreti Peygamberimizin hayatı' ile 'Kararsızım' seçeneklerinden birini işaretlemeleri istendi. Buna karşın 'İstemiyorum' şıkkı, seçenekler arasında yer almadı.

Kamuoyunda yoğun tartışmaların ardından yürürlüğe giren 4+4+4 yasasının ardından seçmeli ders olarak müfredata giren 'Kuran' ve 'Peygamberin hayatı' dersleri, uygulamanın başlamasına aylar olmasına karşın okulların en önemli gündem maddelerinden birisi haline geldi.

Ankara Pursaklar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Ali Özen, uygulamayla ilgili olarak, “Biliyorsunuz bu yasa çıktı. Biz burada gelecek yıl için birden zor durumda kalmamak amacıyla kaç öğretmene ihtiyacımız var, nasıl zorluklar çıkar, nasıl tedbirler alırız diye böyle bir çalışma yaptık” dedi. Formlarda isim talep etmediklerini, ancak bazı velilerin ya da öğrencilerin isimlerini yazmış olabileceklerini ifade eden Özen, “Diğer seçmeli dersler için de böyle bir uygulama yapıyor musunuz” sorusuna ise “Onlarla ilgili kararı okul müdürleri veriyor. Onlarla ilgili bir form dağıtmıyoruz” yanıtını verdi. 

FORMLARDA İSİM İSTENİYOR

Özen’in “formlarda isim istemedik” açıklamasına karşın dağıtılan anket formlarında öğrenci ve velilerin isimleri de isteniyor. Formun alt köşesinde, “Öğrencinin adı, sınıfı ve numarası” ile “velinin adı, soyadı ve imzası” talep ediliyor.