Katalonya'da bağımsızlık yanlılarının zaferi

İspanya’da bağımsızlık yanlısı "Junts pel Si" ittifakı, toplamda 72 milletvekiliyle Katalan parlamentosunda çoğunluğu elde etti.

İspanya'nın Katalonya bölgesinde dün düzenlenen seçimlerde kesin olmayan sonuçlara göre bağımsızlık yanlıları kazandı. 

Şimdiye dek sandıkların yüzde 90'ından fazlasının açıldığı ve sonuçlara göre bağımsızlık yanlısı ittifakın Katalan parlamentosundaki 135 koltuktan 72'sini kazadığı bildiriliyor.

Bağımsızlık yanlıları, 68 sandalyeye ulaşırlarsa tek taraflı olarak 18 ay içinde bağımsızlık ilan edebileceklerini söylemişlerdi.

"Junts per Si" (Hep Birlikte Evet'e) adlı ittifakın 72 koltuk kazandığı belirtiliyor.

Bölgesel seçimlere Katalonya'nın iki bağımsızlık yanlısı partisi güç birliği yaparak girdi.

Bağımsızlık yanlılarının oluşturduğu blok, seçim öncesinde yapılan anketlerde önde gözüküyordu. Ayrıca Katalan halkının büyük kısmının da olası bir bağımsızlık referandumunda bağımsızlıktan yana oy kullanacağı da anketlerden çıkan sonuçlar arasındaydı.

Ancak İspanya hükümeti, söz konusu ifadelerin temelsiz olduğunu vurguluyor ve tek taraflı bir bağımsızlık ilanı durumunda konuyu mahkemeye taşıyacağını söylüyor.

Kasım 2014'te Katalonya'da düzenlenen ancak Madrid tarafından tanınmayan referandumdan bağımsızlığa 'Evet' oyu çıkmıştı.

Katalonya Özerk Yönetim Başkanı ve "Junts pel Si"nin 4. sıra adayı Artur Mas, seçim sonuçlarını değerlendirdiği konuşmasında, iki zafer birden kazandıklarını belirterek, "Demokrasi ve evet kazandı. Tüm dünyadan Katalonya'nın zaferini, evet zaferini tanımasını istiyoruz. Görevi aldık ve yapacak çok işimiz var" dedi.

Başbakan: Saçmalık 

Başbakan Mariano Rajoy önderliğindeki merkez sağ hükümeti, Katalonya'daki bağımsızlık planlarını 'Saçmalık' olarak niteledi ve Rajoy Katalonya'nın İspanya'dan ayrılmasının tüm ülkeyi etkileyecek olması nedeniyle referandumun ülke genelinde düzenlenmesi gerektiğini savundu.

 

 

Kategoriler

Güncel Dünya DünyaYazar Hakkında