Sarkisyan’dan Türkiye’ye ılımlı mesajlar

Ermenistan Başbakanı Tigran Sarkisyan, Avrupa Birliğinin Başkenti Brüksel’den Türkiye’ye ılımlı mesajlar gönderdi. Sarkisyan, Ermenistan ile Türkiye arasındaki sınır sorununun çözümünde “nihai uzlaşmanın önemli bir unsur olduğunu” kaydederek, Ermenistan’ın Türkiye ile ön koşulsuz diyalog sürdürmek için hazır olduğunu ifade etti.

Ermenistan Başbakanı Tigran Sarkisyan, 2 günlük çalışma ziyareti nedeniyle Brüksel’e gitti. Başbakan Sarkisyan, ziyaretinin ilk gününde “Daha derin bir ekonomik entegrasyonla Avrupa’nın geleceğini sağlamak” konulu konferansa katıldı. Başbakan Sarkisyan, konferansın ikinci gününde Türkiye-Ermenistan ilişkilerini ele aldı. Bu çerçevede Başbakan Sarkisyan, Ermenistan ile Türkiye arasındaki sınır sorununun çözümünde “nihai uzlaşmanın önemli bir unsur olduğunu” kaydederek Ermenistan’ın Türkiye ile ön koşulsuz diyalog sürdürmek için hazır olduğunu ifade ederek,  “21. Yüzyılda kapalı sınırların varlığı çok saçmadır. Ekonomik kalkınma ve bölgede barışı ve istikrarı koruma fikriyle kesinlikle bağdaşmaz” dedi. 

Başbakan Sarkisyan konuşmasını şöyle bitirdi “Ermenistan, Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan Avrupa şeklinde geliştirmeye çalışıyor. Biz çok iyi anlıyoruz ki, etkili reformlar bu yolda bölgesel güvenliği ve işbirliğini sağlamak için katkıda bulunacaktır. Bölgemizdeki ülkelerin tek seçeneği karşılıklı güven, hoşgörü ve dayanışma gibi değerlere dayanmaktadır.”

Kategoriler

Güncel Ermenistan