Venezuela’da Chavezciler kaybetti

Venezuela’da dün yapılan seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre 147 sandalyeli Meclis’te, muhalefet partisi Demokratik Birlik Masası (MUD) 99 sandalye kazandı. İktidardaki sosyalistler ise 46 vekil alabildi.

Venezuela’da dün yapılan ve 19 milyon seçmenin sandık başına gittiği milletvekili genel seçimlerini, sağ muhalefet kazandı. 147 sandalyeli mecliste sağ muhalefet 99 koltuk elde ederken, iktidardaki sosyalistler ise 46 sandalyede kaldı. Sosyalistler 1998'de Chavez liderliğinde iktidara geldiklerinden bu yana ilk kez seçimden mağlup ayrıldı.

Ulusal Seçim Konseyi Başkanı Tibisay Lucena, sandıkların kapanmasından 5 saat sonra yaptığı açıklamada, ana muhalefetteki Demokratik Birlik Masası (MUD) koalisyonunun parlamentodaki 167 koltuğun en az 99'unu aldığını açıkladı. Hayatını kaybeden eski lideri Hugo Chavez'in kurucusu olduğu Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) ise 46 koltukta kaldı. Seçimlerde katılım oranı yüzde 74,25 oldu.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro da ulusa yaptığı seslenişle yenilgiyi kabullenerek, sonuçlardan hükümetine karşı yürütülen 'ekonomik savaşı' sorumlu tuttu. Maduro, demokrasiye saygı duyacaklarını ve sonucu tanıdığını açıkladı.

Sağcı MUD koalisyonunun önemli isimlerinden ve eski devlet başkanı adayı Henrique Capriles ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Sonuçlar beklediğimiz gibi. Venezuela kazandı. Bunun geri dönüşü yok” dedi.

2010 Parlamento seçimlerinde PSUV, 98 sandalye kazanırken muhalefet 64 sandalye kazanmıştı.

Kategoriler

Güncel Dünya DünyaYazar Hakkında