Yüksekdağ: "İmralı'yla görüşmelere devam ediyor" açıklaması kara mizah

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partisinin Grup Toplantısı'nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye- Rusya ilişkileri, sokağa çıkma yasakları ve ‘devlet Öcalan’la görüşüyor” açıklamasından da bahseden Yüksekdağ, Kurşunlu Camii’nin yakılmasına da değindi. 

Yapılan saldırıyla ilgili görüntüler gösteren Yüksekdağ, "Diyarbakır Sur'daki Kurşunlu Camii havadan bombalandı. Sur'daki gençlerin uçağı, helikopteri mi var?" dedi.

Yüksekdağ’ın konuşmasından satırbaşları şöyle: 

“Hiçbir şey olmuyor gibi davranamayız”

“Bugün bu salonda otururken Kürt kentlerinde gençler katlediliyor. Çok tarihsel bir kırılma anı yaşanıyor. Kürt halkı ve bütün Türkiye halkları, ölüm ve zor politikaları ile teslim alınmaya çalışılıyor"  

"301 sivil yaşamını yitirdi. Toplam 149 gün boyunca sokağa çıkma yasağı uygulandı. Ölümlerin çetelesini artık tutamıyoruz. Her gün her saat artıyor. Böyle bir gerçek yaşanırken, kimse kusura bakmasın hiçbir şey olmamış gibi davranmak bizim sergilemeyeceğimiz tutumdur. Hükümet gözümüzün içine bakarak, AB'ye vizenin kaldırılacağı ihtimaliyle övünüyor" 

“AKP ve sarayın istikrar güvencesi yok”

 “Seçimlerden sonra aradan geçen zamanda bırakalım siyasi istikrarı, istikrarsızlık alanı gittikçe genişledi. Bütün bir bölgede krizler tetikleyen, yaratan ve savaşı tetikleyen bir siyasi iktidar tablosu çizildi. Nerede istikrar? HDP, sizin tek başına iktidarınızı engelledi diye HDP'ye oy veren insanların verdiği oyu burnundan getirdiniz. Uygulamadığınız şiddet politikası kalmadı. Tek başına iktidarı sağlamış bir güç olarak Türkiye toplumuna huzuru ve barışı ne zaman getireceksiniz? AKP ve saray iktidarının bir istikrar güvencesi olmadığını söylemiştik."

“Kimin helikopteri var?”

“Kurşunlu Camisi'ni kim yaktı? Faili yok. Mahalledeki basın mensupları da dahil olmak üzere bütün görgü tanıklarının söylediği tek şey var. Kurşunlu Camisi'nin havadan bombalandığı yönündedir. Sur Mahallesi'ndeki gençlerin helikopteri yok. Kimin helikopteri var? Devletin" 

“Düşürülen uçak Başkanlık kampanyası”

“Biz Rus uçağının da neden düşürüldüğünü söyleyelim. Dış politikada sergilenen agresif tutumun iç siyasetle doğrudan ilgisi vardır. Bu bir başkanlık kampanyası siyasetidir. Büyük devlet, büyük lider imajını güçlendirmek için bu tip siyasi taktik ve manevralara ihtiyaç duyuyorlar. İkinci nedeni ise Türkmenlerin savunması üzerine kurdular. Rus uçağının düşürüldüğü bölge IŞİD türevi örgütlerin barınma alanıdır. Orada Türkmenlerin korunması amacıyla geliştirilmiş bir savunma tutumu yoktur. IŞİD türevi örgütlere kalkan olunması, onların korunması vardır."

"Tarihsel bir kapı açılabilir" 

“'İmralı ile görüşmeler devam ediyor. Çözüm ve barış sürecinin sahibi biziz. Biz bu süreci devam ettireceğiz' açıklamaları trajikomik ve kara mizah örneğidir. Çözüm Süreci buzdolabına kaldırıldıktan sonra şiddetten başka bir şey üretilmedi bu topraklarda. Yeniden bir sürecin başlangıcı sağlanabilir, çözüm ve müzakere masası yeniden kurulursa yaşanan sorunların çözümü için çok önemli ve tarihsel bir kapı yeniden açılabilir. “

"Öcalan'a 5 Nisan'dan bu yana uygulanan tecrit kaldırılmalıdır. Bağımsız bir izleme heyeti eşliğinde olmalı. Bağımsız bir gözlem heyeti eşliğinde müzakere masası yeniden kurulmalıdır"

 

Kategoriler

Güncel Türkiye Gündem