Sevag Balıkçı davasında tanık ceza aldı

Sevag Balıkçı davasında, tanık Halil Ekşi ve Ekşi’yi yalan tanıklık yapması için baskı yaptığı belirtilen Kıvanç Ağaoğlu’nun akrabası Bülent Kaya mahkum oldu.

Batman’ın Kozluk İlçesi Gümüşörgü Jandarma Karakolu’nda askerlik yaptığı sırada, 24 Nisan 2011’de Kıvanç Ağaoğlu adlı askerin silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden Sevag Balıkçı davasında tanık Halil Ekşi hakkında yalan ifade verdiği gerekçesiyle açılan davada karar çıktı. Tanık Halil Ekşi ve Ekşi’yi yalan tanıklık yapması için baskı yaptığı belirtilen Kıvanç Ağaoğlu’nun akrabası Bülent Kaya mahkum oldu. 

Balıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili olan açılan davada olayın tanıklarından Halil Ekşi, ilk ifadesinde Ağaoğlu’nun Sevag Balıkçı’yı kasten öldürdüğünü söylemiş, ancak daha sonra ifadesini değiştirmişti.  Değiştirdiği ifadesinde ‘tartışma ya da kavga olmadığını, olayın şakalaşmadan sonra meydana geldiğini’ anlatmıştı.

Ancak Balıkçı Ailesi’nin itirazı üzerine, Ekşi yeniden ifade vermiş ve baskı altında ifadesini değiştirdiğini söylemişti. Ekşi hakkında ‘yalancı tanıklık’ yapmak suçundan Aydın’da dava açılmıştı. Davada ayrıca Ekşi’yi tehdit eden Ağaoğlu Ailesi’nin yakını Bülent Kaya da yargılanıyordu.

Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 16 Aralık 2015’te görülen duruşmasında karar çıktı. Mahkeme, Halil Ekşi’yi ‘yalancı tanıklık’ yapmaktan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırdı. Balıkçı’yı öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Kıvanç Ağaoğlu’nun akrabası Bülent Kaya hakkında da ‘birden fazla kez yalan tanıklığa azmettirme’ suçundan 2 yıl 13 ay hapis cezasına çarptırıldı. 

Ana davaya sunulacak

Balıkçı ailesinin avukatı İsmail Cem Halavurt, tanıkların baskı altında ifade verdiğinin mahkeme kararıyla kanıtlandığını belirterek kararı Diyarbakır’da devam eden ana davaya sunarak tanıkların yeniden dinlenmesini talep edeceklerini söyledi.

Sevag Balıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili olarak Diyarbakır 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde görülen davada, sanık Ağaoğlu, olayın kasıtlı olmadığını söylemiş ve 'bilinçli taksirle insan öldürmekten' 4 yıl 5 ay hapis cezası almıştı. Temyiz edilen karar, Askeri  Yargıtay, verilen kararı usul yönünden bozarak yeniden yargılama kararı vermişti. Yeniden yargılamanın ardından Balıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili dava Diyarbakır Askeri Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başlanmıştı.

 

 

Etiketler

Sevag Balıkçı


Yazar Hakkında

1985 doğumlu. Güncel politika, insan hakları, azınlık mülkleri ve Kürt meselesi üzerine haberler yapıyor. Musa Anter Gazetecilik Ödülleri 2008 yılı en iyi haber ödülü sahibi.