Kızılay'dan ihtiyaç sahibi Ermeni öğrencilere yardım eli

Türk Kızılayı Özel Levon Vartuhyan Ermeni İlköğretim Okulu'nda eğitim gören ihtiyaç sahibi öğrencilere yardım elini uzattı. Öğrencilerle 'sevgi yemeği'nde bir araya gelen Kızılay heyeti, tespit edilen 100 öğrenciye iletilmek üzere yardım malzemelerini Surp Nigoğayos Ermeni Lisesi Vakfı'na teslim etti. Vakıf Başkanı Monik Ergan, kısa süre önce imkânsızlıklar nedeniyle okulun kapanmak üzere olduğunu söyleyerek Kızılay'a teşekkür etti.

Doğal Afet dönemlerinde yaptığı faaliyetlerle dünyanın dört bir yanına Türkiye'nin yardım elini götüren Kızılay, azınlık cemaatlerine verdiği desteklere de devam ediyor. Kızılay, Surp Nigoğayos Ermeni Kilisesi Vakfı'na bağlı Özel Levon Vartuhyan İlköğretim Okulu'na da yardım yaptı. Yardım dolayısıyla Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Kızılay Genel Müdürü Ömer Taşlı ve beraberindeki heyet okula ziyaret gerçekleştirdi. Öğrenciler Kızılay Başkanı Akar ve beraberindekileri çiçeklerle karşıladı.

Kızılay heyeti yardım malzemelerinin tesliminden önce öğrencilerle 'sevgi yemeği'nde bir araya geldi. Vakıf Başkanı Monik Ergan, Kızılay Başkanı Akar'a yardımlarından ötürü teşekkür plaketi ve torunun harçlıklarından biriktirdiği paraların bulunduğu Kızılay kumbarasını verdi.

Kızılay Başkanı Ahmet Lütfi Akar, ilk etapta 100 kolilik yardımın yardıma muhtaç çocuklara ulaştırılmak üzere kiliseye teslim edildiğini aktardı. Yardımların devam edeceğini açıklayan Akar, ilk etapta gıda yardımı yapıldığını daha sonra ise çocukların kullanacağı giyim gibi diğer türden yardımların süreceğini belirtti.

Okulun bir sezonluk ihtiyacının karşılanmasına yönelik bir proje hazırladıklarını aktaran Akar, 'Marmara Afet Bölge Müdürümüz de burada bir görev verdik kendisine. Bir proje yapacaklar ve okulumuzla beraber eşgüdüm halinde yardım faaliyetlerini organize edecekler.' dedi.

Geçtiğimiz günlerde Yenikapı'daki Türkiye Ermenileri Patrikhanesi'ni ziyaret ettiklerini ve Patrik Vekili Aram Ateşyan ile görüştüklerini dile getiren Akar, 'Onların da orada besledikleri fakirlere bizim yardımımızı iletmek üzere görüşmüştük ve yardımlarımızı bırakmıştık. Onlar Allah razı olsun etraflarındaki fakirlere dil, din, ırk, cinsiyet farkı gözetmeksizin bu yardımları dağıtıyorlar. Kızılay'da dil, din, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmiyoruz. Dolayısıyla bir benzeşme söz konusu ve yardımlarımızı hiç şüphe etmeden Sayın Patrik'e iletiyoruz.' şeklinde konuştu.

Topkapı Surp Nigoğayos Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Monik Ergan da, kısa süre önce imkânsızlıklardan ötürü okulun kapanmak üzere olduğunu ifade etti. Ergan, yardımlarından dolayı Kızılay'a teşekkür etti.

Ardından yardım malzemeleri kamyondan indirilerek Kilise'ye teslim edildi. Kızılay Başkanı Akar'da kolilerin taşınmasına yardım etti.