Üç dışişleri bakanı Ermenistan’daydı

Ermenistan üç gün içinde üç dışişleri bakanını ağırladı. Norveç Dışişleri Bakanı’nın ziyareti daha çok bölgesel bilişimle ilgiliyken,bunlardan en stratejik olanı Gürcistan ve İran Dışişleri bakanlarının ziyaretiydi.

Bu ziyaretlerde, Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın Gürcistan’a, İran Cumhurbaşkanı’nın da Ermenistan’a gerçekleştireceği ziyaretlerin zamanlaması ve ele alınacak konular belirlendi.

Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vasatze, 7 Kasım’daki çalışma ziyaretinde Cumhurbaşkanı Sarkisyan ve Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan ile bir araya geldi. Görüşmelerde 18-19 Kasım’da düzenlenecek hükümetler arası ekonomik komisyon toplantısının yanı sıra, Gürcistan’daki Ermeni toplumunun sorunları masaya yatırıldı. Dışişleri bakanları ayrıca Karabağ barış sürecini ele aldı.

8 Kasım’da ise İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salih resmi bir ziyaret için Ermenistan’a gitti. Nalbandyan ve Salih’in görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında yılsonuna kadar İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın Ermenistan’ı ziyaret edeceği açıklandı. Ali Ekber Salih, Ermenistan’ın bölgede özel duruma sahip olduğunu ve uluslararası arenada etkisinin büyük olduğunu söyledi. Salih, ayrıca Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun, İran’ın nükleer programı hakkında yayınladığı yeni bir rapordan da söz ederek, “İran nükleer silah yapmak isteseydi, çok net bir şekilde duyururdu ve gizlemezdi” dedi.

Ali Ekber Salih’in ardından Norveç Dışişleri Bakanı Yonas Gahr Styören’in resmi ziyareti başladı. Styören, Cumhurbaşkanı Sarkisyan ve Katolikos II. Karekin’le bir araya geldi.

Norveç Dışişleri Bakanı’nın ziyaretinde, iki ülkenin dışişleri bakanları “Enerji güvenliğine yönelik küçük hidroelektrik sürdürülebilir kalkınma, Norveç-Ermeni işbirliği programı”nın açılışına katıldı.

Kategoriler

Güncel Ermenistan