Kilise Kalıntısından 10 Ton Çöp Çıkarıldı

Batman'ın Beşiri İlçesi'ne bağlı Yenipınar Köyü sakinlerinin çöplük alanı olarak kullandığı 11'inci Yüzyıl'a ait olduğu belirtilen Ermeni Kilisesi'nin kalıntıları arasında yapılan temizlik çalışmasında 10 ton çöp çıkarıldı.

Haberler.com sitesinde yer alan habere göre, Batman'ın Beşiri İlçesi'ne bağlı Yenipınar Köyü sakinlerinin çöplük alanı olarak kullandığı 11'inci Yüzyıl'a ait olduğu belirtilen Ermeni Kilisesi'nin kalıntıları arasında yapılan temizlik çalışmasında 10 ton çöp çıkarıldı. Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, çöplerden temizlenen tarihi kilisenin turizm amaçlı restorasyon çalışmalarına başlanacağını belirtti.

Beşiri'nin Yenipınar Köyü'nde yaşayan Ermeniler'in 1914 yılında bölgeden göç etmesi üzerine 11'inci Yüzyıl'da yapıldığı belirtilen kilise de kaderine terk edildi. İddiaya göre, yıllar içinde harebeye dönen kilisenin bir kısmı ahır, bir kısmı odunluk ve samanlığa dönüştürüldü. Son dönemde ise kilisenin kalıntılarının bulunduğu bölge çöplük alanı olarak kullanıldı.

Türkiye'ye gelen Ermeniler'in zaman zaman ziyaret ettiği kilisenin DHA tarafından çöplüğe döndüğü haberi üzerine yetkililer harekete geçti. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü, tarihi kilisenin çöplüğe dönüştüğü haberleri üzerine Batman Valiliği ile Beşiri Kaymakamlığı'nı uyardı. Uyarı üzerine hareket geçen Valilik ve Kaymakamlık, kilisede temizlik çalışması başlattı. Bir hafta süren ve 20 işçinin katıldığı temizlik çalışmasında bölgeden toplam 10 ton çöp çıkarıldı. Kilise kalıntıları arasındaki tezek, saman, taş, odun ve kimyevi, evsel atıkları toplanarak, poşetlendi. Kilisenin ana giriş kapısındaki ahır da yıktırıldı.

Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, çöplerden temizlenen tarihi kilisenin restorasyon çalışmalarının da yapılacağını söyledi. Kilisede turizm amaçlı restorasyon çalışmalarına başlanacağını belirten Uluçam, 'Valilik ile birlikte Batman sınırlarındaki tarihi yapıtların tümünün tespit edilmesine yönelik envanter çalışması başlatıldı. Bu tarihi kilisede restorasyon çalışmaları yapılıp turizme kazandırılacak' dedi.

 

(Haberler.com)