Nijerya'daki Noel kana bulandı

Nijerya'da kiliselerde Noel ayinine katılan onlarca kişi terör saldırılarının kurbanı oldu. Ülkede hafta sonu, Hrıstiyanları hedef alan toplam beş saldırı meydana geldi. Nijerya'nın Madalla kentindeki St. Theresa Katolik Kilisesi'nde Noel ayini sırasında düzenlenen saldırıda en az 27 kişi hayatını kaybetti.

 

Saldırı sonrası polisin kordon altına almaya çalıştığı bölgede toplanan öfkeli gençler ateş yakarak, bir polis merkezini yıkmakla tehdit etti. Saldırı, Boko Haram adlı radikal İslamcı bir örgüt tarafından üstlenildi. Örgüt, Jos kentindeki bir kilise yakınlarında düzenlenen saldırının da sorumluluğunu üstlendi. 

Vatikan'dan kınama

Nijerya hükümet sözcüsü Pam Ayuba, saldırı sonrası silahlı bir kişinin olay yerinde görev yapan polislere ateş açtığını ve bir polis memurunun da hayatını kaybettiği belirtti. 

Nijerya'da Damaturu kentindeki iki saldırı da dâhil olmak üzere Noel günü toplam dört saldırı meydana geldi. Noel arifesinde de Gadaka kentinde bir saldırı düzenlenmiş ancak saldırıdan kimse zarar görmemişti. 

Vatikan, Madalla'daki saldırıyı kınadı. Vatikan sözcüsü Federico Lombardi, yaptığı açıklamada, insan haklarına saygısı olmayan ve nefreti körükleyen, düşüncesiz ve mantıksız 'terörist şiddet' olarak tanımlanan saldırıyı kınadıklarını bildirdi. 

Geçen yıl da Noel'de saldırı düzenlenmişti 

Boko Haram, Nijerya genelinde şeriat hükümlerinin geçerli kılınması amacıyla kanlı saldırılar düzenleyen bir grup olarak biliniyor. 

Nijerya'da geçen yıl da Jos kentinde Noel arifesinde saldırı düzenlenmiş ve en az 32 kişi hayatını kaybetmişti.

 

Kategoriler

Güncel Dünya