Irak'ta Hristiyanlara huzur yok

Geçtiğimiz hafta Bağdat’taki bombalı saldırılarla sarsılan Irak’ta Hıristiyanlar Noel’i bu yıl da endişe içinde kutladı. Hıristiyanlara saldırıların arttığı Kerkük’te barış çağrısı yapıldı.

 

Irak ve Federe Kürdistan’da yaşayan Hıristiyanlar, Noel ayinine katılmak için sabahın erken saatlerinde kiliselerin yolunu tuttu. Son saldırılarla gerginliğin artması üzerine kiliselerde güvenlik önlemleri ise artırıldı. Uluslararası yardım kuruluşu ‘Kirche in Not’a konuşan Kerkük Başepiskopos’u Louis Sako, Noeli korkuyla kutladıklarını söyledi. ABD askerlerinin ülkeyi terk etmesinin ardından bölgede yaşayan Hıristiyanlar arasında endişelerin arttığını belirten Başepiskopos, son haftalarda Sünni ve Şiiler arasında iktidar kavgasının da Hıristiyanları olumsuz şekilde etkilediğini ifade etti.

Bağdat Başepiskoposu Benjamin Sleiman gerilimli ortama rağmen Noel’i bayram havası içerisinde kutladıklarını bildirdi. Sleiman, kaos ortamına rağmen Hıristiyanlara dini vecibeleri yerine getirme çağrısı yaptı, Bağdat’taki Noel ayinine yoğun katılım oldu.

Bağdat’taki en büyük ayin ise Iraklı Hıristiyanların çoğunu oluşturan Süryani-Keldanilere ait Mansur mahallesindeki kilisede yapıldı. Hıristiyanların yanı sıra Müslüman politikacı ve din adamlarının da katıldığı ayinde barış ve huzur çağrısı yapıldı. Ayini yöneten Patrik 3. Ammonuel Delli “Hz. İsa’nın doğumu tüm insanlığa barış ve sevginin yayılması mesajıdır. Tanrı’nın rahmeti ve bereketi bütün dünyanın üzerinde olsun, Irak’a barış gelsin. İnsanları öldürenler sevgiden yoksun ve Tanrı’ya karşıdırlar” şeklinde konuştu.

Noel öncesi saldırılar arttı

Noel yortusu öncesi Irak ve Kuzey Irak Federe Kürdistan Özerk Bölgesi’nde Hıristiyanlara yönelik saldırılar arttı. Konuya ilişkin raporunu açıklayan Uluslararası Azınlık Hakları Grubu, şiddet olaylarının yanı sıra Hıristiyanlara yönelik ayrımcılığın son dönemlerde zirve yaptığını söyledi. Grup, Hıristiyanların korunması için Irak hükümetinden ayrımcılık yasasını çıkartmasını istedi.

Son olarak geçen hafta Kerkük’te Süryani-Keldani kökenli Adnan Elia Jakmakji isimli bir işadamı eşiyle birlikte arabasında ölü olarak bulundu. Aralık ayının başında ise Federe Kürdistan Bölgesi’nin Zaxo ve Dihok kentlerinde Hıristiyan ve Ezidilere ait işyerleri saldırıya uğramıştı.

Kategoriler

Güncel Dünya