62 ülkeden 1406 akademisyen: Cadı avına son verin

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attıktan sonra işlerinden atılan, haklarında soruşturma açılan ve tutuklanan Barış İçin Akademisyenler girişimine 62 ülkedeki meslektaşlarından destek açıklaması geldi. 1406 akademisyen “cadı avına son verilmesini” talep etti.

Güneydoğu Anadolu’daki sokağa çıkma yasaklarının ve çatışmaların bir an önce bitirilmesi için 1128 akademisyenin imzaladığı “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi nedeniyle haklarında soruşturma açılan, işlerinden atılan ve son olarak üç akademisyenin tutuklanması üzerine 62 ülkenin akademisyenleri bir çağrı yayınladı. Aralarında Noam Chomsky, Korkut Boratav, Martin van Bruinessen gibi akademisyenlerin de yer aldığı 62 ülkeden 1406 akademisyenin imzaladığı mektupta “cadı avı”na son verilmesi, tutuklu akademisyenlerin serbest bırakılması talep edildi.

Tutuklu akademisyenler serbest bırakılsın

Cumhuriyet'in haberine göre, uluslararası destek mektubunda, hükümetin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın muhalefeti şiddetli ve yasal olmayan bir biçimde baskı altında tutmaya devam ettiğine vurgu yapıldı.

Akademisyenler, daha önce akademik özgürlükleri destekleyen ve Barış İçin Akademisyenler üzerindeki soruşturmaların sona ermesini talep eden bir mektup imzaladıklarını anımsatarak, “Türkiye hükümeti akademisyenlere özgürlük çağrısını ciddiye almadı ve akademisyenlere yönelik cadı avını artırdı” denildi. 15 Mart’ta üç akademisyenin tutuklandığı, akademisyenlere destek için adliyede bulunan İngiliz akademisyenin de sınır dışı edildiği kaydedilerek, “Uluslararası topluluklardan, seçilmiş temsilcilerin Türkiye hükümetine seslenerek Barış İçin Akademisyenler hakkında başlatılmış olan bu cadı avına son verilmesi, tutuklu akademisyenlerin serbest bırakılması, akademik özgürlüklere saygı duyulması, görevden uzaklaştırılan ya da işten çıkarılan akademisyenlere görevlerinin geri verilmesini talep ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

İmzacılar arasında Gilbert Achcar, Michael Ash, Etienne Balibar, Korkut Boratav, Martin van Bruinessen, Victoria Chick, Noam Chomsky, James Crotty, Gerald Epstein, Ben Fine, Gerald Friedman, Jayati Ghosh, David Graeber, Geoff Harcourt, Janroj Keles, Marc Lavoie, Katherine Newman, Bertell Ollman, Özlem Onaran, Esra Özyürek, Robert Pollin, Malcolm Sawyer, Lynne Segal, Engelbert Stockhammer, Mehmet Uğur ve John Weeks gibi akademisyenler bulunuyor.

Kategoriler

Güncel Türkiye GündemYazar Hakkında