Almanya muhalefetinden 'şarkı notası'na tepki: "Ölümcül bir bağımlılık"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tiye alan şarkı nedeniyle Almanya büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmasına Almanya muhalefetinden tepki geldi.

Geçen hafta Almanya devlet televizyonu ARD’de yayınlanan ve ardından sosyal medyada hızla yayılan “Erdowie, Erdowo, Erdowahn” şarkısı nedeniyle Almanya’nın Türkiye büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı. 

Klipte, Erdoğan basın özgürlüğü ve insan hakları konusundaki tutumu nedeniyle eleştiriliyor. 

Die Zeit Gazetesi’ndeki habere göre, Büyükelçi Michael Erdmann Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı; klip soruldu ve uyarıldı.

Almanya'da siyasiler, Erdmann’ın Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmasına tepki gösterdi.

Yeşiller Partisi milletvekili ve Federal Meclis Başkan Yardımcısı Claudia Roth “Türkiye hükümeti, Federal Alman Hükümeti'nin Türkiye'de hukuk devletinin gittikçe çökmesiyle ilgili olarak içinde bulunduğu gürültülü sessizliğin tadını çıkarıyor” dedi.

Mülteci politikası 'ölümcül bağımlılık' 

Roth, federal hükümetin izlediği mülteci politikasıyla Türkiye'ye karşı “ölümcül bir bağımlılık” içine girdiğini söyledi. 

Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen de Almanya Birinci Kanalı ARD'ye verdiği demeçte, AB-Türkiye anlaşması uğruna temel haklardan feragat edildiğini söyledi:

“Anayasada yer alan temel haklarımızın Avrupa Birliği-Türkiye anlaşmasının bayağı sunağında kurban edilmemesi gerektiğini düşünüyorum” 

Dışişleri Bakanlığı'nın konuyla ilgili açık bir pozisyon alması gerektiğini vurgulayan Dağdelen “Erdoğan'ın eli hâlihazırda Almanya'ya kadar uzanıyor. Dışişleri Bakanlığı basın özgürlüğünü savunmak için artık açık bir tutum almalı” dedi.

Kategoriler

Güncel Türkiye DünyaYazar Hakkında