İsrail Parlamentosu Ermeni Soykırımı'nı görüşüyor.

Fransa'dan sonra İsrail'de de meclisin gündemindeki konu Ermeni Soykırımı. 2011 yılının sonhaftasının ilk oturumu için bir araya gelen İsrail Parlamentosu Eğitim, Kültür ve Spor Komitesi'nde Ermeni Soykırımı’nın tanınması ve bir anma günü ilan edilmesini tartışıyor.

 

İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesinin haberine göre, İsrail Parlamentosu’ndaki Eğitim, Kültür ve Spor Komitesi Alex Miller başkanlığında bugün Ermeni Soykırımı’nın tanınması ve bir anma günü ilan edilmesi gündemiyle toplanacak.

Basına ve kamuoyuna açık yapılacak komitenin toplantısında Meclis Başkanı Reuven Rivlin’nın yanı sıra Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayaolon da hazır bulunacak.

Haaretz’in haberine göre, Ermeni Soykırımı’nın kabul edilmesi halinde bu İsrail tarihinde bir ilk olacak. Soykırım’ın tanınması ve bir anma günü ilan edilmesi İsrail Parlamentosu’nda sekiz ay önce gündeme gelmiş ancak bugüne kadar ertelenmişti. Daha önce de İsrail Parlamentosu’nun Dış İlişkiler ve Savunma Komiteleri konuyu kapalı kapılar ardında görüşmüş ancak soykırımın tanınmasına karşı çıkmıştı.

‘Ahlaki bir sorumluluk’

Ermeni Soykırımı’nın tanınması için İsrail Parlamentosu’nda çaba gösteren isimler arasında yer alan milletvekili Zahava Gal-On, “İsrail hükümeti, yıllarca Türkiye’yi hem ekonomik hem de askeri alanda stratejik bir partner olarak gördüğü için soykırımı tanımayı reddetti. Şimdi iki ülke ilişkilerine baktığımızda, Dışişleri’nin bu yasanın geçmesini sağlayarak şimşekleri üzerine çekmek istemez. Ancak Eğitim, Kültür ve Spor Komitesi bu konunun konuşulması için doğru bir yer. Ermeni Soykırımı’nın tanınmasının ahlaki bir sorumluluk olduğuna da inanıyorum” şeklinde konuştu.

Türkiye ile ilgisi yok

Eğitim, Kültür ve Spor Komitesi Başkanı Alex Miller ise, Ermeni Soykırımı’nın İsrail Parlamentosu’nda konuşulmasıyla Türkiye arasında doğrudan bir bağlantı kurulmasının doğru olmadığını iddia etti. Miller, sekiz ay önceki konunun bugüne ertelenmiş olmasının Meclis Başkanı Rivlin’in de toplantıda hazır bulunma isteğinden kaynaklandığını ve bugüne ertelendiğini savundu.

Kategoriler

Güncel Dünya