Almanya'da Soykırım tasarısı için tarih belli oldu

Ermeni Soykırımı’nın tanınmasını öngören tasarının Federal Almanya Meclisi’nde Haziran ayında oylanacağı açıklandı.

DW Türkçe’nin haberine göre, Hıristiyan Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) Federal Parlamento Grup Yöneticisi Michael Grosse-Brömer, Ermeni Soykırımı’na ilişkin önergenin büyük ihtimalle 2 Haziran'da oylanacağını söyledi. 

Ortak önerge  

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, AFP Ajansı'na yaptığı açıklamada, "Ortak önergenin çok daha önce Federal Meclise gelmesini isterdik. Ama tarihten daha önemlisi, bütün partilerin aynı dili konuşacak olması" ifadelerini kullandı.

Özdemir, "Sonunda Federal Meclis'te net ve açık ifadeler kullanılacak. Evet, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Ermenilerin maruz kaldığı suçun adı soykırımdır. Ve dahası bunda Almanların da sorumluluğu vardır."

Özdemir: Geri dönüş yok  

Cem Özdemir, oylamaya ilişkin tarihin Hırıstiyan Birlik tarafından duyurulmuş olmasını da "Hırıstiyan Birlik sözünü tutuyor. Artık geri dönüş yok" şeklinde yorumladı. 

Yeşiller Partisi önergeyi şubat ayında Federal Meclis'e taşımış, koalisyon partilerinin (Hıristiyan Birlik ve Sosyal Demokrat Parti) temsilcilerinin ortak karar tasarısı talep etmeleri üzerine oylama ertelenmişti. 

Almanya Federal Meclisi ilk kez geçen yılın nisan ayında konuyla ilgili bir önergeyi görüşmüş ancak oylama yapılmamıştı. Federal hükümet soykırım ifadesini kullanmaktan kaçınırken, Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert soykırım kavramını açıklıkla dile getirmişti. 

Son olarak Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’la yaptığı görüşme sonrasında Ermeni Soykırımı önergesinin parlamentoya gelip gelmeyeceği sorulan Almanya Şansölyesi Angela Merkel, tasarının parlamentoya geleceğini söylemişti. Yazar Hakkında