Almanya'nın Bavyera eyaletinde bir haftada üçüncü saldırı

Almanya'nın Ansbach kentinde bir saldırganın üzerindeki bombayı patlaması sonucu 12 kişi yaralandı. Suriyeli mülteci olduğu belirtilen saldırgan ise öldü. Bu olay, Almanya'nın Bavyera eyaletinde son bir hafta içinde üçüncü saldırı oldu.

Saldırı Almanya'nın Bavyera Eyaleti'ndeki Ansbach kentinde dün gece meydana geldi. DW Türkçe Servisi'nin haberine göre Sırt çantasındaki bombayı patlatan 27 yaşındaki Suriyeli ölürken, patlayan bomba 12 kişinin de yaralanmasına yol açtı. Bombanın bir müzik festivalinin girişinde patladığına dikkat çeken Nürnberg Emniyet Müdür Yardımcısı Roman Fertinger, "Eğer sırt çantasını etkinliğin olduğu alanda patlatsaydı, çok daha fazla kişi hayatını kaybedebilirdi" diye konuştu.

İki yıldır Almanya'da

Düzenlenen basın toplantısında olayın ayrıntıları ile ilgili bilgi veren Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Joachim Hermann da failin 2 binden fazla kişinin bulunduğu festival alanına girmeye çalıştığını, ancak bunu başaramadığını ifade etti. Yetkililer, failin bileti olmadığı için festival alanına giremediğini ve bu nedenle bombayı alanın girişinde patlattığını belirtti.

Failin iki yıl önce Almanya'ya geldiğini ve iltica başvurusunda bulunduğunu kaydeden Hermann, başvurusunun bir yıl önce reddedildiğini ve o zamandan beri mülteci olarak Almanya'da kalmasına göz yumulduğunu belirtti.

Üçüncü saldırı

Bu olay, Almanya'nın Bavyera eyaletinde son bir hafta içinde üçüncü saldırı oldu. Geçtiğimiz hafta Salı günü, balta ve bıçakla Treuchlingen-Würzburg seferini yapan trene binen bir kişi, dört kişiyi yaraladıktan sonra polis tarafından öldürülmüştü. Cuma günü ise Münih kentindeki bir alışveriş merkezine düzenlenen silahlı saldırıda 9 kişi hayatını kaybetmiş, saldırgan daha sonra intihar etmişti.

Tren saldırısını IŞİD üstlenmiş, Münih'teki saldırganın ise örgütle bir bağlantısının olmadığı açıklanmıştı. Münih polisi, saldırgan David Ali Sonboly'nin 16 yaşındaki bir Afgan arkadaşının gözaltına alındığını açıkladı. Zanlının, saldırıyı 1 yıldan uzun süredir planladığı belirtilen Sonboly'nin suç ortağı olabileceği belirtiliyor.

Kategoriler

Güncel Dünya

Etiketler

Terör Almanya Bavyera


Yazar Hakkında