Devlet Tiyatroları’nda yabancı oyunlara yer yok!

Ekim ayında yeni sezonuna başlayacak olan Devlet Tiyatroları’nın genel müdürü Nejat Birecik yaptığı açıklamada, yeni sezonda sadece yerli oyunlara yer verileceğini duyurdu. Birecik, kararın “Milli, manevi duyguları pekiştirmek için” alındığını duyurdu.

4 Ekim’de sekiz oyunla, 12 bölge ve 65 sahnede yeni sezonuna başlayacak olan Devlet Tiyatroları’nın  genel müdürü Nejat Birecik, yeni sezonda sadece yerli oyunların olacağını duyurdu. Karar gazetesinde yer alan habere göre, DT bu yıl ‘Türkiye’nin Perdeleri Türk Tiyatrosuyla Açılıyor’ sloganıyla yeni sezona başlayacak.

Yeni sezondaki repertuara dair bilgiler veren Birecik, “Milli, manevi duyguları pekiştirmek için hümanist vatan milliyetçisi sanatçılar olarak vatan bütünlüğüne, birliğine katkıda bulunmak amacıyla sadece yerli oyunlarla sahnelerimizi açıyoruz” diye konuştu.

“Yasakçılık”

Konuyla ilgili soL'a konuşan tiyatro sanatçısı Orhan Aydın, “Resimli Osmanlı Tarihi ve Çıkmaz Sokak” isimli oyunların da bitirildiğini açıklayarak, Birecik'in bölge müdürlerini aradığını ve oyunların provalarının durdurulmasını istediğini söyledi. Devlet Tiyatroları'nda ve Devlet Tiyatroları dışındaki tiyatroların repertuarlarında yıllardır bulunan oyunun “darbeyi anlatma” gerekçesiyle yasaklandığını söyleyen Aydın, yapılanın “yasakçılık” olduğunu ve Türkiye'de “bir ilk” olduğunu söyledi.

“Haddi ve yetkisi yok”

Birecik'i genel müdür vekili atayan bakanlık müsteşar yardımcısının “FETÖ'cülükten” yakalandığını aktaran Aydın, Birecik'in oyunlara yasak getirme “haddi ve yetkisi olmadığını” belirtti. Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili'nin, bölge müdürlerinden onlarca tiyatrocunun atılmasını istediğini duyuran Orhan Aydın, yapılanın yasal olmadığını vurguladı. Hem Devlet Tiyatroları'nda hem de opera, bale, senfoni ve korolarda listelerin hazırlandığını açıklayan Aydın, soruşturma başlatıldığını da aktardı.  Orhan Aydın “Sanatçılar Girişimi olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” konuştu.

4. Murat’tan Yunus Emre’ye

DT’nin yeni sezon oyunları arasında Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ‘Huzur’,  Recep Bilginer’in ‘Yunus Emre’, Nahit Sırrı Örik’in ’Düşüş’ü yer alıyor. Ayrıca ‘4. Murat’, ‘Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe’ ve ‘Rumuz Goncagül’ gibi geçmiş senelerde sahnelenen oyunlar da izleyiciyle buluşacak.Yazar Hakkında