Bezciyan’da bütçe açığı kapanmadı

Okullar yararına kurulan sevgi sofralarında (Madağ) 9 Ekim Pazar günü sıra Bezciyan’daydı.

Kumkapı Meryem Ana Patriklik Kilisesi’nde Başepiskopos Aram Ateşyan’ın riyasetinde yapılan Badarak ayinini kilisenin din görevlisi Kıdemli Peder Antreas Hagopyan sundu. İlahileri Kohtan Korosu’nun seslendirdiği ayinde, Rahip Şınorhk Donikyan da hazır bulundu. 

Badarak sırasında bir vaaz veren Başepiskopos Aram Ateşyan, Hıristiyanlığın tarihine ve nasıl geliştiğine değinirken Ermeni toplumuna mesajlar verdi: “Bugünkü konumuz, büyümek. Maalesef ki büyüyemiyoruz, toplum olarak bir arada duramıyoruz. Toplum adına ismini yaşatmak istiyorsan, kimsenin hakkında konuşmaman gerekir. Çalışın, çabalayın ve gönül bağınız olsun. Bizim cemaatimiz insanların değerlerini bilir ve onu el üstünde tutar. Ama ne zaman başkalarının hakkında kötü konuşursa, onu el üstünde tutmaktan vazgeçer. Cemaatimiz için birlik olmamız gerek.”

Ayinin ardından, Bezciyan Okulu yararına kurulan sevgi sofrasına geçildi. Etkinliğe CHP İstanbul milletvekili Selina Doğan, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ermenistan Daimi Temsilcisi Arsen Avagyan, Azınlık Vakıfları Temsilcisi Toros Alcan, Yeniköy Rum Ortodoks Panaia Kilisesi Vakıf Başkanı Laki Vingas, Diramayr Mari Mutafyan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Fahri Danışmanı Nadya Taşel, Bakırköy Belediye Meclis Üyeleri Nurhan Çetinkaya ve Margrit Dikme, Beşiktaş Belediyesi Meclis Üyesi Nurhan Palakoğlu hayırseverlerden Aret Egan, Hayk Arslanyan ve Efrim Bağ da katıldı. 

Bütçe açığının nedenleri

Açılış konuşmasını yapan Kumkapı Meryem Ana Kilisesi Vakfı Başkanı Hrant Moskofyan, vakfa ve bütçeye ilişkin bilgi verdi. Geçen yıllarda bütçenin denk olduğunu, bu yıl ise 550 bin TL açık olduğunu belirten Moskofyan, bu açığın sebebini şöyle açıkladı: “Geçen yıllarda bütçemiz denkti fakat bu kez üç yıllık bir denetim geçirdik ve o dönemde Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı’nın arasında kaldık. Geçen yıl okulumuzdan ayrılan personel ve servis giderlerimiz nedeniyle böyle bir bütçe açığıyla karşılaştık. Bu konuda herhangi bir yönetim hatası yoktur.”

Moskofyan’ın ardından, okulun yeni müdürü Talin Nayir bir konuşma yaptı. Bezciyan Okulu’nun tarihini anlatan Nayir, yeni eğitim ve öğretim yılında öğrencilere başarılar diledi.

Bezciyan Okulu öğrencilerinin tiyatro gösterisi, şiir dinletisi ve okul korosunun seslendirdiği şarkılar, madağa katılanlardan büyük alkış topladı.

Madağda ayrıca, okulun eski müdürü Yeğisapet Çatanaslan’a hizmetlerinden dolayı teşekkür plaketi verildi.

Kapanışta konuşan Başepiskopos Ateşyan, “Sıkıntılarımız çok, sıkıntısız toplum olmaz. Bu sorunları ve sıkıntıları bir arada olarak çözmeliyiz. Birbirimize bağlı kalıp sorunlar üzerinde tartışmamız gerek” dedi.

Madağda Bezciyan Okulu için, ihtiyaç olarak açıklanan toplamdan 135 bin TL eksikle, 415 bin TL toplandı.

Kategoriler

Toplum Okullar

Etiketler

Bezciyan Madağ


Yazar Hakkında

1992 İstanbul doğumlu. Agos Gazetesi Toplum Editörü. Ermeni toplumu gündemi, sosyal etkinlikleri ve yaşamı üzerine haberler yapıyor.