Irak: Türkiye operasyona dahil değil

Irak ordusundan yapılan açıklamada, Türkiye'nin Musul operasyonunda yer aldığı yönündeki iddiaların doğru olmadığı belirtildi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Irak ordusunun müşterek harekât merkezi sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, operasyonlara hiçbir Türk unsurunun dahil olmadığı ifade edildi.

Türkiye dün Başika kampında bulunan askeri unsurlarıyla Musul operasyonuna katılan peşmerge güçlerine destek verdiğini açıklamış ve Musul çevresindeki IŞİD hedeflerinin topçu atışlarıyla vurulduğunu söylemişti.

Başbakan Binali Yıldırım da AKP İstişare ve Değerlendirme Toplantısı sonrası, gazetecilerin ilerleyen günlerde Musul'a yönelik bir operasyon olup olmayacağına ilişkin sorusuna, "Bu ne? Yapılan ne?" yanıtını vermişti.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Yıldırım, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin İstişare ve Değerlendirme Toplantısı sonrası gazetecilerin soruları üzerine, "Peşmerge güçleri Başika kasabasını DEAŞ'tan temizlemek için harekete geçtiler. Bizim Başika Üssü'ndeki askerlerimizden, oradaki unsurlarımızdan yardım istediler. Biz de oradaki topçularla, tanklarla, fırtına obüsleriyle destek veriyoruz" dedi.

Cuma günü Ankara'yı ziyaret eden ABD Savunma Bakanı Ashton Carter da, Türkiye'nin IŞİD'e karşı yapılacak operasyonlara katılmasını istediklerini ve Ankara ile Bağdat yönetimlerinin Musul operasyonuyla ilgili anlaşmaya vardıklarını düşündüğünü söylemişti.

Kategoriler

Güncel Türkiye DünyaYazar Hakkında