Cenazeler bekletiliyor

Irak sınırındaki bombardımanda 35 kişi hayatını kaybetti. Bölge halkı tepkili, ölenlerin tümü sivil. Cenazeler, köylere getirildi. Şimdiye kadar sadece üç cenaze otopsi için hastaneye teslim edildi.

 

ŞIRNAK - Türkiye-Irak Sınırı'nda dün gece Türk Silahlı Kuvvetleri'ne mensup uçakların bombardımanı sonucunda 35 kişi hayatını kaybetti.

Ölenlerin tamamı sivildi. Yapılan ilk resmi açıklamalarda, olayın PKK örgütüne yönelik bombardıman sırasında meydana geldiği vurgulandı.

Öğlen Şırnak valiliğinden yapılan yazılı açıklamada ise 35 köylünün hayatını kaybettiği belirtildi.

Sabah saatlerinde Vali Özkan, olayın nasıl olduğu konusunda kesin bir bilginin olmadığını belirtmiş, ''Sadece 20'nin üzerinde kişinin öldüğü yönünde bilgi var. Konuyla ilgili valilikte kriz merkezi oluşturuldu' demişti.

Olay yerine savcı ve kolluk birimlerinin gönderildiği ve detaylarının araştırıldığı da belirtilmişti.

Olay sırasında yaralanan bir kişi Şırnak Devlet Hastanesi'ne getirilirken, cenazelerden şu an için sadece üçü otopsi için hastaneye ulaştırıldı. Diğer cenazeler ise köylerine götürüldü ve bekletiliyor.

Belediye Başkanı: Kaçakçılardı

Reuters Haber Ajansı'na konuşan Uludere Belediye Başkanı Fehmi Yaman, Şırnak Uludere'de bu sabaha karşı havadan açılan ateş sonucu 30 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Yaman '30 tane cesedimiz var, hepsi yanmış durumda, bu insanların bu bölgede kaçakçılık yaptığını da devlet biliyordu, böyle bir olay kabul edilemez. Havadan vuruldular' dedi.

Konuya ilişkin yine Reuters'a bilgi veren bir güvenlik yetkilisi de olayın gerçekleştiği bölgeden PKK'nın geçiş yapacağı konusunda duyumlar olduğunu belirterek, 'Dün gece de böyle bir kalabalığın geçişi noktasında görüntü alındı bu nedenle operasyon yapıldı ... Bu kişilerin örgüt üyesi mi kaçakçı mı olduklarını bilemezdik çünkü sınırdan geçiş yapıyorlardı' dedi.

BDP olay yerinde

Bu arada BDP’den de bir açıklama geldi. Olayda 35 kişinin yaşamını yitirdiği ve ölenlerin köylü olduğu belirtildi. BDP, köylülerin savaş uçaklarınca vurulduğunu iddia etti. BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve bazı partililer de olay yerine gitmek üzere sabahın erken saatlerinden itibaren harekete geçti.

Cenazelerin Ortasu köyüne getirildiği ve burada yapılacak ilk incelemeden sonra da Şırnak Devlet Hastanesi'ne kaldırılacağı ve otopsi yapılacağı belirtildi.

 

 

Kategoriler

Güncel Gündem