Hrant'ın Arkadaşları: Hepsi elbirliğiyle örttüler

Hrant Dink cinayeti davasında kamu görevlilerinin yargılandığı duruşmanın dokuzuncu celsesi öncesinde Hrant’ın Arkadaşları yine Çağlayan Adliyesi önündeydi.

Dink davasının İstanbul Adalet Sarayı’nda devam eden duruşması, bugün dönemin İstihbarat daire Başkanı Ramazan Akyürek’in sorgusuyla devam edecek.  Duruşma 19-20-22-23 Aralık tarihlerinde görülecek. 

Hrant’ın Arkadaşları bugün adliye önünde bir araya geldi, Dink’in katledilişinin 10.yıldönümü olan 19 Ocak yaklaşırken davanın gidişatıyla ilgili bir bilgilendirme yaptı.  

Hrant’ın Arkadaşları adına açıklamayı Bülent Aydın, “Yıllardır, bu cinayetin örgütlenmesine ve sonradan örtülmesine karışan devlet görevlileriyle tetikçilerin bir arada yargılanmasını savunduk” dedi; 2015 yılında başlayan yeni yargılanma sürecinde de bunun sağlandığı; böylece de hiç kimsenin cinayeti önlemek için hiçbir şey yapmadığının anlaşıldığını belirtti. 

Aydın, cinayetin jandarma ayağıyla ilgili iddianamenin hazırlanmasını beklediklerini belirtti; “Jandarma davası şimdi yürüyen dava ile birleştirilirse, on yıldır haykırdığımız talebimiz kısmen gerçekleşecek” dedi.  

Açıklamada, “Bugün gelinen aşama, cinayetin hemen ertesinde apaçık görülebiliyordu. Ama “işi FETÖ’ye yıkma”, bir imkân olarak belirene kadar, iktidar cinayet şebekesini aydınlatmak için kılını kıpırdatmadı. Hepsi elbirliğiyle örttüler” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın tamamı şöyle: 

“Cinayette katkısı veya ihmali olan polisler, 9 yıl sonra, nihayet, tetikçilerle birlikte, aynı davada yargılanıyor. Yeni iddianame sürecinde bazı polisler tutuklanmıştı, FETÖ bağlantısı nedeniyle bunlara eklenenler oldu. İlk cinayet davası müsamereydi, orada adaletle alay edilmişti. Bu sefer dava sahici olabilir, ama güçlü engeller var.

İlk engel, anayasa, yasalar ve kurumların ortadan kaldırıldığı, adaletin hiçbir nesnel ölçüsünün kalmadığı ortam.

İkinci engel, hükümetin Hrant Dink cinayetini sadece “FETÖ” diye suçlayabileceği kişilerin üzerine yıkma gayreti.

Yıllardır, bu cinayetin örgütlenmesine ve sonradan örtülmesine karışan devlet görevlileriyle tetikçilerin bir arada yargılanmasını savunduk.

Bu nihayet sağlandığında, ilk duruşmadan itibaren türlü rezaletin ortaya döküldüğü görüldü. 

Devletin pek çok biriminin, neredeyse bir yıl boyunca cinayet planından haberdar olduğu kesinleşti. Cinayet istihbaratının dolambaçlı ifadelerle örtüldüğü, raporların gidip geldiği veya gitmediği, gelmediği anlaşıldı.

Emniyet ve istihbarat müdürleri sorumluluğu birbirlerinin üzerine attılar, hangisinin ne yaptığı anlaşılamadı. Ancak hiçbirinin cinayeti önlemek için hiçbir şey yapmadığı anlaşıldı. Anlaşılan başka rezillikler de oldu.

“Trabzon Emniyeti, Yasin Hayal’i cinayetten vazgeçirmek için Erhan Tuncel’in ikna kabiliyetine güvenmiş, başka tedbir almamıştı. İstanbul Emniyeti, zaten sürekli tehdit altında yaşayan, şimdi de öldürüleceği bilgisi alınan Hrant’ı korumaya gerek görmemişti. İst. Emn. Md., cinayet istihbaratını içeren rapor için Emn. İstihbarat Başkanına, “imha etmezsen hepimiz yanarız” demişti. Dava dışında da çok ilginç gelişmeler oldu: Jandarma istihbaratçılarının cinayet mahallinde katili kolladığı ortaya çıktı. Bunları öğrenebilmemiz, bu kişilerin 15 Temmuz darbe girişimi üzerinden “FETÖ” ile bağlantılı görülmesi sayesinde oldu.

Hrant Dink Cinayeti Davası’nın jandarma ayağıyla ilgili iddianamenin hazırlanmasını bekliyoruz. Jandarma davası şimdi yürüyen dava ile birleştirilirse, on yıldır haykırdığımız talebimiz kısmen gerçekleşecek.

Ancak günün ortamı, sahiden sonuç almaya yönelik sağlıklı bir yargı sürecine dair umut beslemeyi zorlaştırıyor. 

Yine de, bir grup tetikçinin şov yaptığı rezilâne müsamereden, devlet görevlilerinin yargılandığı aşamaya gelinmiş oldu. Şunu vurgulamalıyız: Bugün gelinen aşama, cinayetin hemen ertesinde apaçık görülebiliyordu.  Ama “işi FETÖ’ye yıkma”, bir imkân olarak belirene kadar, iktidar cinayet şebekesini aydınlatmak için kılını kıpırdatmadı. Hepsi elbirliğiyle örttüler."

Kategoriler

Güncel Dink DavasıYazar Hakkında