Gülen Cemaati, ‘Tehcir’ edilen Ermenilere ev ve mülk iadesi mi istiyor?

Habertürk’te pazartesi günü Balçiçek İlter’in “Söz Sende” programına katılan Fethullah Gülen cemaati sözcüsü Cemal Uşşak çok ilginç bir konuşma yaptı. Gülen Cemaati’ne bağlı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı 2. Başkanı Cemal Uşşak, Ermeni soykırımının tartışıldığı programda, “Tehcir” kararına gönderme yaparak, tehcir edilen Ermenilere gittikleri yerde (Suriye) evleri gibi ev, arsa ve mülk vaadi yapıldığını öne sürdü.

 

Kaynak - Euractiv.com.tr

Uşşak, Osmanlı borçlarını ödeyen ve şimdi azınlık vakıf mallarını iade eden Türkiye’nin tehcir edilen Ermeniler konusunda da, zamanında uygulanmayan bu “ev, mal, mülk” iadesinin yapılabileceğini belirtti. Erdoğan’ın “Soykırım” konusundaki “sert milli politikası”ndan çok farklı ve ılımlı bir tutum alan Gülen Cemaati “Ermenilere mal iadesi ve tazminatı mı gündeme getiriyor” sorusunu ortaya çıkardı.

Ermenilere yönelik soykırım tartışmaları sürüyor. Fransa’da yürürlüğe konulmak istenen “Ermeni soykırımın inkar edene hapis cezası” Türkiye-Fransa ilişkileri gererken ve Türkiye bir dizi yaptırımı devreye sokarken, Gülen Cemaati’nden ilginç  bir açılım geldi.

Cemaatin sözcüsü Cemal Uşşak (Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı 2. Başkanı) Pazartesi günü Habertürk’te Balçiçek ilter’in “Söz Sende” programına katıldı ve Ermenilere tehcir sırasında vaat edilen gittikleri yerde mal ve mülk iadesi konusunu gündeme getirdi.

Uşşak “Tehcir kararı”nda böyle bir madde olduğunu öne sürerek, buna rağmen Ermenilere (Tehcir sırasında sağ kalarak Suriye’ye ulaşanlara) böyle ev ve mal mülk verilmediğini vurguladı.

Uşşak bu sözlerin ardından, Türkiye’nin Osmanlı borçlarını ödediğini ve son olarak azınlık vakıflarının mallarını da geri iade ettiğini vurgulayarak, Ermenilere karşı da vaktiyle yapılan bu vaadin yerine getirilebileceğini söyledi.

Gülen Cemaati sözcüsünün bu ilginç sözleri Gülen Cemaati’nin “Ermeniler konusunda yeni bir açılımı mı var?” sorusunu da gündeme getirdi.

Çünkü bu sözler bir dizi politik anlam içeriyor.

-Öncelikle Başbakan Erdoğan’ın “Soykırım” konusunda Fransa’ya karşı izlediği sert ve milli politikadan çok farklı “ılımlı” ve “uzlaşmacı” bir tutum sergiliyor.

-Soykırım tartışmalarında bazı olguları kabul etmeye yönelik bir tavır alıyor.

-Daha da önemlisi, Ermenilere tehcir sırasında vaat edilen mal ve mülklerin Suriye’de iadesi gibi ilginç bir konuyu gündeme getiriyor.

-Tüm bu açılımlar bu yeni politikanın arkasında kimin ve kimlerin olduğu sorusunu da gündeme getiriyor.

-'Gülen politikalarında ABD’nin rolü ne?' sorusu da yeniden gündeme geliyor.

-Suriye’ye yönelik bir dizi yeni hesaplar yapılırken ve ABD, Türkiye’yi Suriye’nin üzerine sürmek isterken, “Suriye’de Ermenilere mal iadesi” gibi 100 yıllık tarihi bir konunun Gülen Cemaati tarafından yeniden ısıtılıp gündeme getirilmesi ilginç soru işaretleri yaratıyor.

Euractiv.com.tr

 

Kategoriler

Güncel Türkiye