Hrant Dink mezarı başında anıldı

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, ölümünün 10. yılında mezarı başında düzenlenen törenle anıldı. Anmaya, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da katıldı

19 Ocak 2007 günü uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen Hrant Dink için 22 Ocak Pazar günü Zeytinburnu Balıklı Ermeni Mezarlığı'ndaki mezarı başında tören düzenlendi.

Törene, Dink'in eşi Rakel Dink, kızları Sera ve Delal Dink, oğlu Arat Dink, kardeşleri, yakınları, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, meslektaşları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Mezarı başında yapılan ayinin ardından Dink için dua edildi.

'Dava adalete uygun bir biçimde yürüyecek'

Anma sonrası bir konuşma yapan Bakan Avcı, şunları söyledi: "Bugün 10. seneyi devriyesinde Hrant Dink'i muhabbetle andık. Bu vesileyle ben bir kere daha başta sevgili eşi olmak üzere bütün aileye, sevenlerine, arkadaşlarına, Ermeni cemaatine, Agos çalışanlarına, Hrant Dink'in Türkiye'deki ve yurtdışındaki arkadaşlarına başsağlığı diliyorum, sabırlar diliyorum."

Bir basın mensubunun Hrant Dink'in öldürülmesi davasının süreci ile ilgili soruya Avcı, şöyle yanıt verdi: "Dava süreci, pek çok başka süreçlerle iç içe geçmiş bir biçimde bugünlere kadar geldi. Ne tür karanlık oyunların oynandığı bu süreç boyunca, davanın kendisinde de ne tür oyunlar oynandığını gördük. İnşallah bundan sonraki süreç çok daha hakka, hukuka, adalete uygun bir biçimde yürüyecek."

Etiketler

Hrant Dink Anma