Musul'un batısına operasyon başladı

Musul’un batısını IŞİD’den kurtarma operasyonu başladı. Operasyon, 12014’te IŞİD’in eline geçen kenti kurtarmak için düzenlenen ikinci büyük operasyon. Kentte 650 bin sivil bulunuyor.

Iraklı güçler, 10 Haziran 2014'te IŞİD'in kontrolüne geçen ülkenin en büyük ikinci kenti Musul'u geri almak için ikinci aşamayı başlattı.

Irak Başbakanı Haydar İbadi'nin ofisinden yapılan "Başbakan ve Başkomutan Haydar İbadi, Musul'un batı yakasının kurtarılmasına yönelik askeri operasyon için düğmeye bastı" açıklamasını takiben Iraklı güçler harekete geçti.

Kentin doğu kısmı geçen ay IŞİD'e yönelik yoğun bombardıman sonrası ele geçirilmişti. 

Irak ordusu ve Şii silahlı milisler yüzlerce zırhlı araç ve hava desteği eşliğinde IŞİD pozisyonlarını vurdu.

Askeri kaynaklara göre, Musul'un batısını almak için gerçekleştirilen operasyon üç koldan yürütülüyor.

Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin operasyona batıdan destek verdiği belirtiliyor.

“İki köy alındı”

Âni Misillleme biriminden General Abdullah Yaralah, yaptığı açıklamada operasyonun ilk aşamasında Atbah ve El Lazakiye köylerinin IŞİD'den alındığını söyledi.

Açıklamada kurtarılan köylerin Musul-Bağdat kara yolu üzerinde yer aldığı kaydedildi.

Operasyonun başlar başlamaz Musul’un doğusundaki Nebi Yunus Mahallesi’ndeki karargaha, bomba yüklü araçla yapılan intihar saldırısında 1 asker hayatını kaybetti, 6’sı ise yaralandı. Musul Ortak Operasyonlar Komutanlığında görevli Albay Ahmed el-Cuburi de bir IŞİD militanının kentin doğu yakasındaki bir lokanta yakınlarında üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirdiğini, patlamada bir Haşdi Şabi komutanının öldüğünü açıkladı.

IŞİD'e karşı kurulan koalisyonun Amerikalı komutanı Stephen Townsend ise bir yazılı açıklama yaparak, "Dünyadaki her ordu için Musul savaşı çok zor bir savaş" yorumunu yaptı.

650 bin sivil sıkıştı

Birleşmiş Milletler , kentin içinde sıkışıp kalan yaklaşık 650 bin sivile zarar gelmemesi için uyarılarda bulunurken, siviller için havadan "Evlerinizde kalın" yazılı broşürler atıldı.

17 Ekim 2016'da Musul'u IŞİD'den geri almak içn başlatılan operasyonda Irak ordusu 18 Ocak'da kenti ikiye bölen Dicle nehrinin doğusunun tamamen kontrol altına alındığını duyurmuştu.

Kategoriler

Güncel Dünya DünyaYazar Hakkında