Erdoğan'ın 'Nazi' suçlamasına Almanya siyasilerinden sert tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya'ya yönelttiği 'Nazi' suçlamasına Alman siyasiler sert tepki göstererek özür talep etti. Adalet Bakanı Maas, 'Erdoğan'ın kışkırtmalarına gelinmemesi' uyarısı yaptı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve ardından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin Almanya’da katılacakları referandum etkinliklerinin art arda güvenlik gerekçesiyle iptal edilmesinin ardından başlayan kriz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın haftasonu yaptığı açıklamayla bir süt boyuta taşındı. Erdoğan, İstanbul'da Kadın ve Demokrasi Buluşması Programı'nda yaptığı konuşmada, Almanya’nın uygulamasını ‘Nazi uygulamalarına’ benzetti; “Almanya’daki arkadaşlarımızı konuşturmuyorlar. Varsınlar konuşturmasınlar. Yani konuşturmamakla Almanya'daki oyların 'evet' değil de 'hayır' çıkacağını mı sanıyorsunuz? Ey Almanya sizin demokrasi ile uzaktan yakından alakanız yok. Sizin şu andaki uygulamalarınız geçmişteki Nazi uygulamalarından farklı değil, bunu böyle biliniz. Biz o Nazi dünyasını görmek istemiyoruz. Almanya bunları bırakalı çok oldu sanıyorduk, yanılmışız. Şimdi zannediyorlar ki Tayyip Erdoğan Almanya'ya gelecekti. Ya ben istersem yarın gelirim. Gelirim ve kapıdan sokmadığınız zaman veya konuşturtmadığınız zaman da ben dünyayı ayağa kaldırırım" demişti.

Mass: Kışkırtmalara gelmeyelim

Erdoğan’ın Nazi benzetmesi Almanya siyasetçilerinde sert tepkilere yol açtı.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Adalet Bakanı Heiko Maas, Erdoğan'ın sözleri için 'rezilce ve kabul edilemez' açıklaması yaptı. Alman Birinci Televizyonu ARD'de Anne Will moderatörlüğündeki tartışma programına katılan Maas, konunun artık Almanya'daki referandum etkinlikleri olmadığını, Erdoğan'ın amacının kışkırtma olduğunu belirterek, "Kışkırtmalara gelmemek için dikkatli olmamız lazım" dedi.

Diplomatik ilişkilerin kesilmesine kadar gidecek bir gerilimi kimsenin isteyemeyeceğini belirten Maas, bu nedenle Almanya'da Türk hükümet yetkililerinin etkinliklerine genel yasak getirilmesi taleplerine karşı olduğunu söyledi. Adalet Bakanı, "Bu tür bir etkinliği yasaklamak için Almanya hükümetinin Erdoğan ya da Türkiye hükümet yetkililerine yönelik ülkeye giriş yasağı getirmesi gerekir. İnanıyorum ki, Erdoğan'ın istediği de tam olarak bu" diye konuştu.

Maas, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ise, Türkiye'de hukuk devletinin durumu ile ilgili uyarılarını açık bir şekilde sürdüreceklerini, çarpıtmaları kabul etmeyeceklerini belirterek, "Ancak sadece diyalog yoluyla birşey elde edebiliriz" dedi.

Klöckner: Tahammül gösterilemeyecek nitelikte

CDU Partisi Genel Başkan Yardımcısı Julia Klöckner de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Erdoğan'ın sözlerini 'utanmazca' ve 'kibirli' diye nitelendirdi. Klöckner, "Tutum net: Erdoğan'ın Nazi benzetmeleri tahammül gösterilemeyecek nitelikte" paylaşımında bulundu.

Kauder: İnanılmaz

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Meclis Grup Başkanı Volker Kauder de, "Bir NATO üyesi ülkenin cumhurbaşkanının, bir başka üye ülke hakkında bu şekilde konuşması inanılmaz ve kabul edilemez bir durum. Özellikle de bu ülke hukuk devleti açısından büyük sorunlar yaşayan bir ülkeyse…" açıklaması yaptı.

Scheuer: Raydan çıktı

Hristiyan Sosyal Birlik partisi Genel Sekreteri Andreas Scheuer ise Nazi benzetmesini "Boğazlar'daki despotun dehşet verici bir şekilde raydan çıkması' olarak nitelendirerek Erdoğan'dan özür talep etti.

Dağdelen: Hükümet kırmızı çizgi çekmeli

Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen ise Erdoğan'ı faşizm kavramını yumuşatmaya çalışmakla suçlayarak, "Burada eski faşizm dönemini andıran birşey varsa, o da Erdoğan'ın kullandığı yöntemlerdir. Yani gazeteciler, basın ve muhalefetin susturulması, uyguladığı şiddet politikaları, devletin 'temizlenmesi' ve kullandığı nefret söylemi" diye konuştu. Dağdelen, Alman hükümetinin de artık kırmızı çizgi çekmek zorunda olduğunu söyledi.

Sol Parti'den yaptırım talebi

Sol Parti Meclis Grup Başkanı Dietmar Bartsch AB'nin ortak tutum içinde olmasının önem taşıdığını belirterek, Türkiye'ye silah ihracatının durdurulması ve AB yardımlarının dondurulması çağrısı yaptı. Alman askerlerinin derhal İncirlik'ten çekilmesi gerektiğini kaydeden Bartsch, Türkiye ile geçen yıl mart ayında imzalanan mülteci mutabakatının Almanya'yı şantaja açık duruma düşürdüğünü vurgulayarak, mutabakatın feshedilmesi çağrısı yaptı.

Kategoriler

Güncel Türkiye GündemYazar Hakkında