Gözler değabah seçiminde

Patriklik seçiminde gözler değabah (patrik kaymakamı) seçimine çevrildi. Seçim 15 Mart Çarşamba günü yapılacak. Sonucun da aynı gün açıklanması bekleniyor.

Dokuz yıldır Ermeni toplumunun büyük sorunlarından biri olan Patriklik seçiminde, 15 Mart Çarşamba günü yapılacak olan değabah seçimiyle ilk somut adım atılacak. Almanya Ermenileri Dinî Önderi Başepiskopos Karekin Bekçiyan, Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan ve Episkopos Sahak Maşalyan’ın aday olduğu değabahlık seçimi, Türkiye Ermeni Patrikhanesi’nde 30 din adamı tarafından kapalı oylama usulüyle yapılacak. Maşalyan, değabahlık seçimi öncesi yaptığı son açıklamada, seçim sırasında Bekçiyan adına adaylıktan çekileceğini açıklamıştı. 

Seçimde bulunamayacak olan Londra Din görevlisi Üstrahip Bısag Hatabyan ve Vakıflıköy Kilisesi Din Görevlisi Peder Avedis Tabaşyan ise vekillik verecek. Seçimde en çok oyu alan aday, değabah seçilecek. Seçilecek olan değabah, hem seçim sürecini yönetecek hem de yeni patrik seçilene kadar patrikhaneyi yönetecek.  23- 24 Şubat’ta Eçmiadzin’de varılan uzlaşma gereği Patrik Genel Vekili Ateşyan’ın, değabah seçimiyle birlikte Patrik Genel vekilliği görevini bırakması gerekiyor.

Uzun süredir devam eden tartışmaların ardından, 23-24 Şubat’ta Tüm Ermeniler Katolikosu II. Karekin’in davetiyle Eçmiadzin’de düzenlenen temaslardan bir dizi karar çıkmıştı. Bu çerçevede değabah seçimine Aram Ateşyan, Sahak Maşalyan, Karekin Bekçiyan’ın katılması öngörülmüştü.  Episkopos Maşalyan geçtiğimiz hafta Agos’a yaptığı açıklamada değabah seçimi için Bekçiyan’ın seçilmesinin uygun olacağını söylemiş, Bekçiyan ise Ateşyan’ın aday olmaması telkininde bulunmuştu. Ateşyan ise değabah seçiminde aday olacağını açıklamıştı.

Adayların bu hafta sonu Ermenistan’da sonuçlanacak olan  Kerakuyn Hokevoragan Khorhurt toplantısına da katılacağı açıklanmıştı. Ancak değabah seçiminde aday olan Aram Ateşyan ve Karekin Bekçiyan seçim çalışmalarını yürütmek amacıyla toplantıya katılmadı.

Bekçiyan İstanbul’da

Bu arada Değabah adayı olan, aynı zamanda  Patriklik seçiminin doğal adaylarından Almanya Ermenileri Dinî Önderi Başepiskopos Karekin Bekçiyan da çalışmalar için İstanbul’a geldi.  

Bekçiyan söyleşisi: Halkın Ateşyan'a kızgınlığı var 

Aram Ateşyan ve Sahak Maşalyan’a kıyasla daha az tanınan Bekçiyan, 21 Aralık 1942’de İstanbul’da doğdu. İlk ve ortaokulu İstanbul Pangaltı Mıhitaryan Ermeni Okulu’nda okuduktan sonra din adamı olma isteğiyle eğitimine Surp Haç Ermeni Lisesi’ne devam etti. Bekçiyan, 1963’te Patrik Şınork Kalustyan tarafından sargavaklık (Diakos) mertebesine yükseltildi. Ruhban Okulu’nda teoloji ve İstanbul Üniversitesi’nde sosyoloji ve tarih dallarında eğitim alan Bekçiyan, bu süre zarfında Anadolu’dan gelen ve Ermenice bilmeyen öğrencilere Ermenice dersleri verdi. 1965 yılının Vartavar Yortusu’nda ise Surp Haç Tıbrevank Ermeni Ruhban Okulu kurucusu Patrik Karekin Haçaduryan’ın anısına, Karekin ismiyle okulun ilk ruhanisi olarak Apeğa (Ön rahip) takdis edilen Bekçiyan, yükseköğrenimi tamamlamasının ardından 1970’te Patrik Şınork Kalustyan’dan Vartabetlik (Rahiplik) asasını aldı. 1991’de Almanya’da yaşayan Ermenilerin artan nüfusunu göz önünde bulunduran Katolikos (Başpatrik) I. Vazken,  Karekin Vartabet’e Almanya’da Ruhani Önderlik (Araçnortaran) kurma görevini verdi.  

Değabah seçiminde oy kullanacak ruhaniler

Başepiskopos: Aram Ateşyan, Karekin Bekçiyan

Episkopos: Sahak Maşalyan

Başrahip: Tatul Anuşyan, Zakeos Ohanyan 

Üstrahip: Zadik Babikyan, Bısag Hatabyan, Yeğişe Uçkunyan

Rahip: Mağakya Beskisizyan, Harutyun Damadyan, Şınorhk Donikyan

Kıdemli Peder: Müron Ayvazyan, Kevork Çınaryan, Krikor Damadyan, Antreas Hagopyan, Sarkis Kuyumcuyan, Diran Reisyan

Peder: Zaven Bıçakçıyan, Bedros Buldukyan, Minas Cihangülyan, Zohrab Civanyan, Goryun Fenerciyan, Husig Hergelyan, Maşdots Kalpakçıyan, Zakar Koparyan, Şirvan Mürzoyan, Şahen Ohanyan, Avedis Tabaşyan, Dırtad Uzunyan  


Kategoriler

Toplum KiliseYazar Hakkında

1992 İstanbul doğumlu. Agos Gazetesi Toplum Editörü. Ermeni toplumu gündemi, sosyal etkinlikleri ve yaşamı üzerine haberler yapıyor.