Toros Alcan: Huzursuzluk yoktu

Vakıflar Genel Müdürlüğü Azınlık Vakıfları Temsilcisi Toros Alcan: Eçmiadzin’de yapılan bir protokol var, seçilmiş bir Değabah var. Eçmiadzin’de protokol yapılmış olması Kilise hukuku açısından önemli

Vakıflar Genel Müdürlüğü Azınlık Vakıfları Temsilcisi Toros Alcan, Valiliğin yazısıyla ilgili şöyle konuştu:

“16 Şubat’ta yapılan toplantıya atıf yapılmış ve huzursuzluk değerlendirmesi yapılmış. Toplantıda bir şey olmadı. İnsanlar gelip konuştu, kendi görüşlerini ifade etti. Huzursuzluk yaratmadı. Var olan huzursuzluğu gidermek için bir araya gelindi.”

“Eçmiadzin’de yapılan bir protokol var, seçilmiş bir Değabah var. Eçmiadzin’de protokol yapılmış olması Kilise hukuku açısından önemli. Ancak Türkiye’nin de kendi kuralları var. Biz Eylül ayında, Ruhaniler Genel Meclisi’nin, Patrik makamının boş olduğunu ilan etmesiyle beraber bu seçim sürecini başlatmalıydık. Valilik veya İçişleri Bakanlığıyla görüşmeler yapılmalıydı. Bunlar yapıldı mı, bilmiyorum. Eylül ayında bu süreç başlamalıydı. Referandum öncesine sıkışmış olması hoş olmadı. Ancak bu seçim toplumda artan huzursuzluğu gidermek için yapılmalıydı. Huzursuzluk yaratmak için değil. Ermeni toplumunun huzursuzluğu elbette Valilik ve Bakanlığı ilgilendirir. Değabah seçimi tam da var olan huzursuzluğu ortadan kaldırmak içindir.”

“Patrik Vekilliği’nin devamı yönündeki ifadeyle Eçmiadzin’de yapılan protokole atıf yapıldığını düşünüyorum. Değabah seçilince otomatik olarak Vekillik düşer mi yoksa istifa mı gerektirir, bilmiyorum. Sonuçta Patrik Genel Vekilliği, Bakanlığın verdiği bir yetkidir. Bana kalırsa zaten Patrik makamı boştur dendiğinde, vekilliğin de ortadan kalkması gerekirdi. Bundan sonra cemaatin gerekli kurullarında istişare edilmelidir. Valilikle de görüşüp bu seçimin huzursuzluğu gidermek için olduğu anlatılmadır.”

 

Kategoriler

Toplum KiliseYazar Hakkında