Maşalyan: Ateşyan seçimini yapmalı

Bundan sonraki süreç için 16 Nisan’daki referandumun beklenebileceğini söyleyen Episkopos Sahak Maşalyan, devletin patrik seçimiyle ilgili süreci araştırdığında sorunun çözülebileceği görüşünde

Patrik seçim sürecini aktörlerinden biri de Episkopos Sahak Maşalyan. Değabah Bekçiyan’ın burada olmadağı süreci içinde vekil tayin ettiği Maşalyan’a Valilik’ten gelen müdahale sonrası gelinen aşamayı sorduk. Bundan sonraki süreç için 16 Nisan’daki referandumun beklenebileceğini söyleyen Maşalyan devletin konuyu araştırdığında sorunun çözülebileceği görüşünde.

Maşalyan Agos’a şunları söyledi:

“Değabah Bekçiyan Almanya’dan önemli açıklamalar yaptı. Bu aşamadan sonra Ateşyan ya kilise ya da devletin yanında duracak, seçimini yapmalı. Devletin gücüyle orada oturmak istiyor gibi duruyor. Kilise yasaları buna ne kadar izin verir tartışılır. Devlet konuyu araştırırsa onlar da artık bu sürece sessiz kalır. Bekçiyan döndüğünde devletin tavrı  ortaya çıkar. Yanlış anlamaya dayalı bir itiraz oldu, aceleyle yazılmış bir yazı oldu. Devlet, süreci uzmanlarına incelettiğinde durum ortaya çıkacaktır. Değabah seçiminin kilise disiplini içinde bir aşama olduğunu anlatacağız. Biz de bu süreçte bundan sonraki seçim çalışmalarını referandum sonrasında gerçekleştirmeyi düşünebiliriz. Bu süreçte vekiller üzerinden üst düzey yetkililerle doğrudan ya da dolaylı temaslarla devletin tavrını öğrenmeye çalışabiliriz.”

Eçmiadzin’e mektuplar gitti

Maşalyan ayrıca değabah seçiminin sonuçlarına dair mektupların da Eçmiadzin’deki Tüm Dünya Ermenileri Katolikosluğu’na gönderildiğini söyledi. Maşalyan Eçmiadzin’e bu çerçevede iki mektup gönderildiği söyledi. Agos’un ulaştığı mektupların ilki değabah seçiminin yapıldığı toplantının divan kurulu sekreterleri tarafından imzalanmış ve şu ifadelere yer veriliyor:

“Sayıdeğer Katolikos,

Bildiğiniz gibi 26 Ekim 2016 tarihinde toplanan Kilise Gelen Kurulu Patrik Mesrop Mutafyan’ı emekliye ayırmış ve patriklik makamının fiilen boş olduğunu ilan etmişti.

Böylece boş olan makama bir patrik kaymakamlığı seçilmesi gündemiyle 15 Mart 2017 Çarşamba günü saat 15 de Patrikhane salonunda toplanılmıştır. Bu toplantıda gerçekleştirilen gizli oylama sonucu sayın Karekin Başepiskopos Bekçiyan patriklik kaymakamı seçilmiştir. Bu gelişmeyi bilgilerinize sunar, bu zorlu dönemde dualarınızı esirgememenizi niyaz ederiz.

Genel Kurul Divan Sekreteri

Papaz Dırtad Uzunyan

Başkan Rahip Yeğişe Uçgunyan”

Diğer mektup ise Sahak Maşalyan imzalı. Bu ikinci mektupta da şu ifadelere yer veriliyor: 

“Saygıdeğer Katolikos

Ek mektupla Sayın Karekin Başepiskopos Bekçiyan’ın patrik kaymakamı seçildiğini bildiririz. Kaymakamın çalışmalarındaki bir dizi pürüzlere sizin de vakıf olduğunuzu biliyoruz. Bu anlamda Karekin Episkopos’un bu geçiş döneminde görevini yapabilmesi için sizin desteğinize ve yardımınıza ihtiyacı vardır.

Maalesef sayın Aram Başepiskopos Ateşyan’ın vekillik konumunu terk etmeme konusundaki inatçı tutumu kilisemizin geleneklerine ve sizin telkinlerinize aykırı olarak kilise ve toplum içinde kargaşaya sebep olmaktadır.

Sizin yerinde müdahaleleriniz bu fırtınalı makamın durulmasına ve İstanbul Ermeni toplumunun içerisinde huzurun tesisine yardımcı olacaktır.

Yüce makamınıza arz ederiz.

Sahak Episkopos Maşalyan

Patriklik Kaymakamı Vekili ve Ruhani Kurul Başkanı”

Kategoriler

Toplum KiliseYazar Hakkında

1992 İstanbul doğumlu. Agos Gazetesi Toplum Editörü. Ermeni toplumu gündemi, sosyal etkinlikleri ve yaşamı üzerine haberler yapıyor.