Washington'daki saldırıya ABD'den kınama

ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyareti sırasında korumaların protestoculara saldırmasına ilişkin Türkiye’yi kınaya tasarıyı kabul etti. Türkiye Dışişleri ‘tasarıyı reddettiğini’ açıkladı.

ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyareti sırasında, Washington'daki Türk Büyükelçilik Konutu önünde yaşanan kavgayla ilgili Türkiye'yi kınayan tasarıyı kabul etti.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise yaşananlardan ABD makamlarının sorumlu olduğunu belirterek "Söz konusu tasarıyı reddediyoruz" açıklamasında bulundu.

Erdoğan'ın ABD ziyareti sırasında, 17 Mayıs tarihinde Türk Büyükelçilik Konutu önünde Erdoğan'ı protesto etmek isteyen grupla, onu karşılamaya gelenlerin arasındaki gerginlik kavgaya dönüşmüş, protestoculara Erdoğan’ın korumaları saldırmıştı.

ABD'li siyasetçilerden Türkiye'ye tepkiler gelirken, Türkiye ise “yeterli güvenlik önlemi almadığı” için ABD makamlarını suçladı.

ABD: Türkiye özür dilemeli

ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu ise bugünkü oturumunda bu olayla ilgili bir tasarıyı da görüştü.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Tasarıda, 'Washington'da barışçıl göstericilere uygulanan şiddetin kınandığı, sorumluların yargılanması gerektiği ve gelecekte bu tür olaylar olmaması için önlemlerin alınması gerektiği' belirtildi.

Kınama tasarısını kabul eden Komisyon'un hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi üyeleri yaptıkları konuşmalarda, yaşananlardan dolayı Türkiye hükümetini eleştirdi.

Tasarı komitede kabul edildi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan, daha sonra yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin hem olayı kınaması hem de özür dilemesi gerektiğini belirtti.

Tasarı, Haziran ayında Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda görüşülecek. 

Türkiye: Neden sıkı güvenlik tedbiri yoktu?

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise “Komite'nin gerçekleri çarpıtan yanlı bir karar tasarısını oyladığı” belirtildi.

Açıklamada Konut önünde sıkı güvenlik tedbirleri alınmadığı savunuldu, özetle şunlar ifade edildi:

"ABD makamlarının ziyaretin diğer aşamalarında aldıkları sıkı güvenlik tedbirlerini neden Büyükelçilik Konutu önünde almadıkları sorusunun yanıtı bulunmamaktadır."

"Benzer şekilde, bilahare Büyükelçilik Kançılaryası önünde ABD güvenlik görevlilerince sebep olunan ve Bakanlığımızca resmen protesto edilen bir gelişmenin yaşanmasına yol açan aşırı ve saldırgan davranışların da henüz izahı yapılmamıştır.”

"Biz, yakından izlemeye devam edeceğimiz bu husustaki gelişmelerin, verimli geçtiğini değerlendirdiğimiz ziyareti gölgelememesi yolundaki ümidimizi muhafaza etmek istiyoruz.”

 

Kategoriler

Güncel Türkiye DünyaYazar Hakkında