Sahakyan: Gerekçesiz bir kararla karşı karşıya kaldık

Bu yıl 28. kez düzenlenen Rupen Semerciyan Basketbol Turnuvası (RSBT) yine krizle başladı. Son üç yılın şampiyonu Sahakyan lisanslı oyuncu için belirlenen kota ile ilgili bir anlaşmazlıktan dolayı turnuvadan çekilmişti. Bu hafta Sahakyan Okulu’ndan Yetişenler Derneği’nden açıklama geldi.

Açıklamada Sahakyan’ın bazı oyuncularının Şişli Spor Kulübü’nün ricası üzerine bu kulüpte forma giydiğine ve bu oyuncuların Şişli Spor Kulübü resmi bir kurum olduğundan  lisanslı olarak tescil edildiğine dikkat çekildi. Açıklamada Rupen Semerciyan Basketbol Turnuvası tertip heyeti ile bu konuda daha önce mutabakata varıldığı da vurgulandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“28. RSBT için oluşturulan tertip heyeti Sahakyan Derneğinin lisanslı oyuncu sayısı sebebi ile turnuvaya alamayacağını söylemiştir. Cemaat temsilcimiz Şişli Spor Kulübüne yardımcı olarak, cemaat turnuvamız Rupen Sermeciyana katılamamak bizleri bir hayli derinden üzmüş ve turnuvaya katılmama kararı almamıza sebep olmuştur.

29 Mayıs 2017 Pazartesi günü gerçekleştirilen dernekler arası toplantıda birçok dernek Sahakyan Derneğinin bu turnuvada mutlaka olması gerektiğini vurgulamış, çeşitli dernekler ise karardan vazgeçirmek için yoğun çaba sarf etmişlerdir.

30 Mayıs 2017 Salı günü Sahakyan Derneği Basketbol Takımı olarak yaptığımız toplantıda diğer derneklerin çağrısına uymuş, turnuvanın menfaatlerini ve istikbalini düşünerek, haksızlık yapıldığını bile bile,  turnuva lisans kurallarına uygun bir kadro ile katılma kararı almıştır.

Kadrosundaki lisanlı oyuncu sayısını düşürerek yerlerine lisanssız oyuncular ekleyen Dernek Basketbol Takımımız, 1 Haziran 2017 tarihinde tertip heyeti tarafından turnuva tarihinin en gerekçesiz kararı ile karşı karşıya kalmıştır ve 12 kişi yerine 10 kişi turnuvaya katılabileceğimiz söylenmiştir. Basketbol 12 kişilik bir kadro ile oynanan bir takım sporudur.

Toplantı sırasında edinilen bilgiler doğrultusunda Sahakyan Derneği temsilcisi tertip heyeti üyesi Serdar Kasapçılar kararın nihai olduğunu ikinci kez sorgulayarak masadan kalkmıştır. Geç saatlerde böyle anlamsız bir karar ile karşı karşıya kalan derneğimiz turnuvaya katılmama kararı almıştır.

Toplantının ertesi günü tertip heyeti tarafından yapılan açıklamada ise Sahakyan Derneğinin düzenlenmiş takım kadrosu ile turnuvaya katılabileceğini duyurmuştur. Fakat bu açıklama bizler için hiçbir anlam ifade etmemektedir.”

Herkesin bilmesini ister ki Sahakyan Derneği lisanslı oyuncuları turnuvada oynatamayacağı için değil, kendisine sistematik bir şekilde alaycı ve gereksiz kararlar alan tertip heyetine sitem olarak turnuvaya katılmamıştır.”

Açıklamada “ Bu turnuva gençlerin dört gözle beklediği bir turnuva iken isteksiz bir şekilde zaruriyetten oynanan bir turnuva haline gelmiştir. Bunu bu hale getiren tertip heyeti üyelerini kendi vicdanları ile baş başa bırakıyoruz” dendi. 

Kategoriler

Toplum SporYazar Hakkında

1992 İstanbul doğumlu. Agos Gazetesi Toplum Editörü. Ermeni toplumu gündemi, sosyal etkinlikleri ve yaşamı üzerine haberler yapıyor.