Ruhban Okulu'nun açılmasının önünde hiçbir engel yok

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Hüseyin Çelik'ten Ruhban Okulu'na destek geldi. 'Mütekabiliyet esasını' eleştiren Çelik, 'Bu ülkede gayrimüslimler ötekileştirilmiş' dedi. “Ruhban Okulu’nun kapatılması hataydı, açılmaması başka bir hata' diye konuşan Çelik, okulun açılmaması için hiçbir yasal engel olmadığını belirterek, 'Bu bir haktır' dedi.

 

Yıllardır tartışma konusu olan Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması için ilk defa ciddi bir umut doğdu. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in bugün yapacağı Ekümenik Ortodoks Patrikhanesi ziyareti sonrası, Ruhban Okulu’nun açılması için destek açıklaması yapması bekleniyor. Hükümetten de okulun açılabileceğine yönelik net mesajlar geldi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Hüseyin Çelik, okulun açılmasının insani ve İslami bir görev olduğunu söyledi. Çelik, “Ruhban Okulu’nun kapatılması hataydı, açılmaması başka bir hata. Açılmaması için hiçbir yasal engel yok. Bu bir haktır” dedi. 

Karar almak yeterli 

Radikal gazetesinde Ömer Şahin'in haberine göre Çelik, Ruhban Okulu’nun açılması önünde anayasal ve yasal engel olmadığı, istenirse 24 saat içinde açılabileceği görüşünde. Ruhban Okulu’nun, Lozan Antlaşması ile verilmiş özel bir hak olduğunu vurgulayan Çelik, “Buranın açılmaması için ileri sürülen argümanların geçerliliği yoktur. Milli Eğitim Bakanlığı ’na bağlı ortaöğretim kurulması isteniyor. Her yönüyle makuldür. Milli Eğitim Bakanlığım döneminde devletin mekanizmaları, rezervi söz konusu olmasa, yetkim olsa 24 saatte açardım. Yeniden açılmaları için yasaya da gerek yok. Karar alınması yeterli” diye konuştu. 

Karşı çıkmak İslami olmaz

Çelik, Ruhban Okulu’na İslam adına karşı çıkanların ise büyük yanlışlık içinde olduğunu söyledi. Türkiye’deki dindarları empati yapmaya davet eden Çelik şöyle devam etti: “Şu anda Rotterdam İslam Üniversitesi var, 500 öğrenci ilahiyat eğitimi görüyor. Tarikat ve cemaatlerin Avrupa’da uzantıları, kurumları var. Avrupa’da 5 bin cami var, üçte biri kiliseden çevrilmiş. Dürüst olmak, empati yapmak gerekiyor. Müslümanlar açacak, Avrupa tamam diyecek, Türkiye ’de 100 papaz yetiştirilince kıyamet mi kopacak? Böyle bir şey var mı? Kendi dininden emin olan, başkasının inancını yaşamasından çekinmez. Buna karşı çıkmak insani de, İslami de olmaz.” 

6-7 Eylül gibi utanç verici olaylar oldu

Türkiye ’de gayrimüslimlerin ötekileştirildiğini de vurgulayan, Varlık Vergisi, 6-7 Eylül gibi utanç verici olaylar yaşandığını hatırlatan Çelik, “Cumhuriyet kurulduğunda İstanbul ’da 100 binin üzerinde Rum vardı. Şimdi 1500 kişi kaldı. İnsan rahat olduğu yerden çeker gider mi? Bu ülkede gayrimüslimler ötekileştirilmiş. AK Parti olarak gayrimüslim vatandaşlarımıza dönük gerekli adımları atan parti biz olduk” dedi. Ruhban Okulu’nun açılmasına karşı gündeme getirilen ‘mütekabiliyet’ esasını da eleştiren Çelik, devlet yönetiminde 'berdel zihniyeti’nin olamayacağını ifade etti.