HDP: Adalet Mitingi’ne katılacağız

HDP, 9 Temmuz Adalet Mitingi'ne ‘Herkes İçin Adalet’ sloganıyla katılacaklarını duyurdu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu 9 Temmuz’da gerçekleşecek Adalet Mitingi’ne katılacaklarını açıkladı. 

HDP heyeti 3 Temmuz’da yürüyüşe dayanışma ziyaretinde bulunmuş, HDP’li kadınlar da 6 Temmuz’da mitinge katılan kadın örgütleri arasında yer almıştı.

Ankara Güvenpark’dan başlayan Adalet Mitingi bugün 23. gününe girerken, yürüyüşçüler de İstanbul’a vardı. Yürüyüş sonunda, Pazar günü saat 18.00’de Maltepe Sahil’de ‘Adalet Mitingi’ düzenlenecek.   

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, ‘Hayır’ bloğundaki tüm partileri mitinge davet etmişti.

Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi yetkilileri mitinge katılmayacaklarını açıklamıştı.

"Mücadelenin büyümsi için"

HDP’den yapılan açıklama şöyle:

“İlk andan itibaren Türkiye toplumu için önemli bir özlemi içerdiğini düşündüğümüz, destek ve dayanışma mesajlarımızı ziyaret ederek verdiğimiz Adalet Yürüyüşü son merhalesine yaklaşıyor.

“Adalet eksikliği ve arzusu Türkiye’nin her yerinde yükselen, toplumun en fazla arayışını sürdürdüğü ve mücadelesini verdiği bir konudur. Elbette adalet arayışı ve mücadelesi aynı zamanda eşitlik, hak, özgürlük, barış ve demokrasi mücadelesidir.

“Önemsediğimiz ve mücadelesini sürdürdüğümüz toplumsal adalet arayışına katkıda bulunmak amacıyla 9 Temmuz günü İstanbul’da yapılacak olan mitinge ‘Herkes İçin Adalet’ şiarıyla bizler de katılacağız. Mitingi düzenleyenler ile istişare ederek vereceğimiz destekle bu mücadelenin devam etmesi, büyümesi ve demokratikleşmeye her anlamda katkı sunması en önemli isteklerimizdendir.

“Öyle inanıyoruz ki, bu ülkenin halkları, bu ülkenin sağduyu ve vicdan sahibi bütün insanları; siyasi partileri, sivil toplum kuruluşları, sendikaları, meslek birlikleri, demokratik örgütleri, dernekleri ve yurttaş girişimleri adalet, demokrasi, eşitlik, barış ve özgürlük mücadelesinin acil bir ihtiyaç olduğunda hemfikirdir.

“Evrensel insan hakları ve özgürlükleri, evrensel demokratik hukuk ilkeleri, uluslararası demokratik sözleşmeler zemininde demokrasi mücadelesini büyütmek ve güçlendirmek bugünün vazgeçilmez bir görevidir.”

Kategoriler

Güncel GündemYazar Hakkında