Kınalıada’nın şezlong sorunu sürüyor: Varlığı başka dert, yokluğu başka

Kınalıada bu sezona da şezlong sorunu ile girdi. Halka açık plajların işletmecilere kiralanması ve işletmecilerin gelen herkese para karşılığı hizmet vermesi, çoğu ada sakininin tepkisine neden olsa da şezlonglar sayesinde plajların biraz daha düzene kavuştuğunu düşünen de var. İşletmeciler adalılara gereken kolaylığı sağlıyor ancak belli ki asıl sorun Adalar’da güvenlik ve sağlık alanında yaşanan yetersizlikler.

Her yıl çeşitli sorunlarla gündeme gelen Adalar, bu yıl da pek çok konuda çözüm bekliyor. Şikayetlerin çoğu, neredeyse tüm sahili şezlonglarla kaplanan Kınalıada'nın sakinlerinden geliyor. Havlularını serecek boş alan bulamayan Adalılar, bir yandan denize girmek için her gün şezlong ücreti ödemekten yakınırken kimileri ise sahillerin tamamen halka açık olması durumunda hafta sonları günübirlik gelen kalabalığın sorun yaratacağını düşünüyor. Bu uygulamanın plajlara gelen insan kalitesini artırdığını öne süren plaj işletmecileri ise Adalılardan ücret almadıklarını iddia ediyor. Yalnızca denize girecek yer değil, ek güvenlik ve sağlık hizmeti de talep eden Adalıların kafası bir hayli karışık. Bizler de bu karışıklığa yerinde mikrofon tuttuk.  

İlk olarak plaj işletmecilerinden  Mehmet Kına ile konuşuyoruz. Kına  'Şezlongları kaldırmak çözüm değil' diyor ve şöyle devam ediyor: “Adalıların hiç birinden para talep etmiyorum. Karşımdaki binada oturan komşularım rahat ettikleri için buraya geliyor. Çünkü herkes karışık. İnsan alırken ben aileleri alıyorum. Bazen akşama kadar oturanlar oluyor, onlar da en azından bir 5 lira verebilirler. Yıllardır bu şikayetleri duyuyoruz ama ortak bir nokta yok. Bu plajların temizliğinden de biz sorumluyuz. Yaklaşık üç sene önce yine Adalılar denize giremediklerini söylediler, hepimizi plajlardan kaldırdılar. Bu sefer de kirlilikten, Adalıların hiçbiri denize giremedi; kendileri şezlongların geri gelmesini istedi. Tüple gelip menemen pişirenlerle doldu burası. Şezlongları kaldırmak çözüm değil. Geçtiğimiz hafta Emniyet Müdürü'yle toplantı yapıldı. Belediyeyle birlikte düzenleme yapılacağı söylendi. Önce plajcılardan resmi olarak ismi olmayan çıkarılacak. Adalı sokulmuyorsa konuşulur, fazla ücret alınıyorsa ücretsiz verilir, adalıların havlularını serebilmeleri için mesafe bırakılır, şezlong sınırlaması getirilir... Çözüm, Adalılar için de bizim için de budur."

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

Kategoriler

Güncel Yaşam

Etiketler

Kınalıada şezlong


Yazar Hakkında