Ateşyan’ın Ankara temasları

Başepiskopos Aram Ateşyan, Patrikliğin Ruhani Kurul Sekreteri Kıdemli Peder Krikor Damadyan ile birlikte Ankara'da temaslarda bulundu, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'i makamında ziyaret eden Ateşyan, 'Amiral gemisi'ni de ihmal etmedi.

HRANT KASPARYAN
hrantkasparyan@agos.com.tr

Başepiskopos Aram Ateşyan, Patrikliğin Ruhani Kurul Sekreteri Kıdemli Peder Krikor Damadyan ile birlikte 29 Kasım Salı günü Ankara’daki Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’i makamında ziyaret etti. 30 Kasım’da, Zaman gazetesinde ‘Bu dönemde azınlık değiliz’ başlığıyla yayımlanan haberde, “Bazı odaklar sayesinde yaratılan ‘biraz huzursuzluğun’ bir tarafa bırakılması” gerektiğini savunan Ateşyan’ın, şunları kaydettiği belirtildi: “Ben azınlık değil, binlerce senedir burada yaşayan kişiyim. Her ne kadar bu ülkede bazı odakların sayesinde biraz huzursuzluk yaratıldıysa da artık bu dönem onları bir tarafa bırakıp eski günleri yaşama dönemidir. Bunu, bu hükümet döneminde sık sık görüyoruz. Artık azınlık diye bir şey yok.”  Ateşyan’ın Ankara’daki resmi ziyaret sırasında, patriklere özgü olan dini kisve giymesi ise dikkat çekti.

Marmara gazetesinin başyazarı Rober Haddeciyan, Ateşyan’ın ifadelerine dikkat çektiği, aynı gün yayımlanan köşe yazısında, hak savunuculuğu bağlamında ‘azınlık’ statüsünün korunması ve bundan rahatsızlık duyulmaması gerektiğini savundu. 

‘Amiral gemisi’ne ziyaret

Ateşyan ve Peder Damadyan’ın, Ankara temasları kapsamında Hürriyet gazetesinin Ankara merkez bürosunu da ziyaret ettiği öğrenildi. Geçtiğimiz yıl ‘patrik genel vekili’ atanmasının ardından, Ateşyan’ı Patrikhane’de ziyaret eden ve Hürriyet’te kendisiyle yaptığı röportajı yayımlayan muhabir Okan Konuralp’ı Ankara’da ziyaret eden Ateşyan ve Damadyan’ın, bir öğlen yemeğiyle ağırlandığı belirtiliyor. Başepiskopos Ateşyan, ‘Türkiye Türklerindir’ sloganıyla yayımlanan Hürriyet gazetesine resmi ziyarette bulunan ilk ve tek Patriklik yetkilisi olarak tarihteki yerini aldı.

Kategoriler

Toplum Kilise